توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

رضا صنعتی هستم؛ متولد 1357، اهل کازرون فارس
در اینجا آثار و نوشته‌های خود را منتشر می‌کنم. امید که هم مورد استفادۀ شما و هم توشه‌ای برای آخرتم باشد.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

حمایت معکوس انگلیس

سه شنبه, ۴ اسفند ۱۳۹۴، ۱۱:۵۲ ق.ظ

در ادبیات سیاسی ایران از انگلیس با عنوان روباه پیر یاد می‌شود. این تعبیر بیش از هرچیز ناشی از ذهنیت منفی ایرانیان از نقشه‌های پیچیده و چندلایه‌ی سیاستمداران انگلیسی در دشمنی با اسلام و منافع ملی ماست.

آنها نشان داده‌اند در طراحی‌های خویش غالباً اهدافی برخلاف ظاهر مواضع خود را دنبال می‌کنند. اهدافی که از نگاه افراد ساده‌اندیش و ظاهربین پنهان می‌ماند.

حمایت معکوس یکی از سیاست‌های انگلیس است. این حمایت به معنای دفاع از یک موضوع به هدف موفقیت ضد آن است. انگلیس‌ها با علم به حساسیت مسلمانان (بخصوص ایرانیان مسلمان) نسبت به مواضع خود، گاهی از موضوعی دفاع می‌کنند تا ضدیت جامعه‌ی هدف خود را علیه آن برانگیزانند.

با این سیاست، هر نتیجه‌ای حاصل شود، آنها خود را پیروز میدان جلوه می‌‌دهند. اگر نتیجه موافق با ظاهر مواضع‌شان بود پیروزی ظاهری خویش را تبلیغ می‌کند و اگر نتیجه‌ موافق با اهداف پنهانشان بود پیروزی اصلی حاصل شده است.

سیاستمداران کارکشته البته پیش از اتخاذ مواضع خود شرایط روانی و افکار عمومی جامعه‌ی هدف را نیز ارزیابی می‌کنند و لااقل در مواضع ظاهری خویش از بیان سخنانی که از زمینه‌ی پذیرش در افکار عمومی برخوردار نباشد، خودداری می‌ورزند.

اولین نتیجه‌ی اعمال سیاست حمایت معکوس، ایجاد شکاف و اختلاف در جامعه‌ی هدف است. گروهی به ظاهر کلام دشمن استناد می‌کنند و علیه آن موضع می‌گیرند و گروه مقابل را که پیش از آن با تشخیص خود به حمایت از آن موضوع می‌پرداخت، محکوم می‌کنند. در این فضا اختلاف بالا می‌گیرد و همین اختلاف نیز یک دستاورد بزرگ برای دشمن است.

به این ترفند، سیاست دشمنی معکوس را نیز اضافه کنید. گاهی دشمن به هدف وارد کردن افراد ناکارآمد یا عوامل نفوذی خود در ارکان تصمیم‌گیری جامعه‌ی هدف به ابراز دشمنی با افرادی می‌پردازد که نه تنها از کارآمدی کافی برخوردار نیستند بلکه عینیت یافتن محصول اندیشه‌ها، اجتهادها و رفتارهای صادقانه‌شان برای کندن ریشه‌ی یک نظام کافی است.

گاهی دشمنی بیگانگان با این افراد به هدف برانگیختن واکنش احساسی جامعه‌ی هدف و در نتیجه تقویت جایگاه آنها در مجاری تصمیم‌سازی نظام صورت می‌گیرد. خدمتی که این افراد با تصمیمات نسنجیده‌ی خود به دشمن خواهند کرد هرگز از عهده‌ی عوامل مستقیم دشمن برنمی‌آید.

البته چنانچه پیش از این در مقاله <تمجید و بدگویی منافقانه‌ی دشمن> نگاشتم نباید از این واقعیت غافل بود که بیگانگان در ابراز دشمنی خود با بسیاری از شخصیت‌ها نیز صادقانه رفتار می‌کنند. اما بی‌گمان هیچ دشمن عاقلی در مسیری گام بر نمی‌دارد که نتیجه‌ی آن لو دادن و شناساندن نیروهای نفوذی خویش باشد.

نظرات  (۷)

۰۴ اسفند ۹۴ ، ۱۲:۴۶ طلبه اُ منفی
میشه مصادیق تاریخی این مورد رو ذکر کنید. مثلن واضحه که خیلی جاها علیه افرادی برای دشمنی موضع گرفتند. اما بفرمایید کجا علیه کسی یا جریانی موضع گرفتند تا پیروز بشه؟!
پاسخ:
با سلام
برادر عزیزم
پاسخ این پرسش از نظر من روشن است اما از منظر اسناد تاریخی باید منتظر گذر زمان بود.
خصوصا اینکه هم نظام جمهوری اسلامی نظامی نوپاست و هم شیوه‌های مبارزه با آن به سرعت به روز می‌شود
در چنین شرایطی صرف احتمال لزوم هوشیاری را می‌طلبد.۰۵ اسفند ۹۴ ، ۱۹:۳۹ طلبه اُ منفی
سلام
البته هوشیار بودن نسبت به پروژه‌های (به ویژه) رسانه‌ای دشمن شرط عقل است. اما از نظر من فحوای این که فرمودید: «حمایت معکوس یکی از سیاست‌های انگلیس است.» بیش از تحلیل احتمالی مبتنی بر حدس، بیشتر اخبار بر سیاستی مسبوق به سابقه می‌نماید.
ضمن این که عقل به طریق اولی حکم می‌کند مقابله با سیاست سابقه‌دار دشمن (حمایت از تامین کننده‌های منافع دشمن) صورت گیرد. چرا که احتمال تکرار این سناریو بیشتر است.
موفق باشید
پاسخ:
با سلام
حمایت معکوس مثل پول دادن انگلیس برای برپایی روضه حضرت زهرا (س) است البته در این مثال حمایت مخفی بوده اما روشها به روز می شود.
داستانش را می توانید در اینترنت بیابید. 
امام خمینی در ماجرای فضاسازی رسانه‌ای دشمن و ادعای آنها بر کمک تسلیحاتی اسراییل به ایران در جریان جنگ تحمیلی ‌نیز به این روش اشاره کرده و فرمودند:«خود اسرائیل هم این مطلب را احراز کرده است که اگر اسرائیل انگشتش را به بحر محیط بزند، نجس مى‌‏شود، چون این را احساس کرده است. مى‌‏خواهد با این‌که "من کمک کرده‌‏ام" ایران را بدنام بکند، از باب این‌که مى‌‏داند که موافقت او با ایران، بدنام کردن ایران است، خودش هم این را احساس کرده است.»
مقام معظم رهبری هم در جریان حوادث 88 بارها گفتند در سالهای آینده که اسناد سرویسهای جاسوسی افشا میشود خواهید دید که... 
سخنان ایشان نیز به اسنادی که در آینده احتمالا منتشر خواهد شد مستند می گشت.
اینکه عده ی اندکی را پس از گذراندن از فیلترهای بسیار تنگ تایید صلاحیت کنیم بعد تعداد زیادی از همانها را هم تامین کننده منافع دشمن بنامیم حاکی از چیست؟!
موفق باشید.

سلام علیکم
وبلاگ فقاهت شامل موضوعات متنوع علمی.
در صورت تمایل تبادل لینک نمایید.
با تشکر
feghahat1.blogfa.com
۰۸ اسفند ۹۴ ، ۱۰:۰۶ منظره ی افکار
سلام برادر بزرگوار
من هر دو مطلبتان را خواندم. کاری به مطالب نوشته شده ندارم ولی بر فرض اینکه شما درست هم گفته باشید، به جا و در محل درستش نگفتید.
این مطلب شما به نوعی شستن روی کسانی است که هیچ ابایی از همراهی با انگلیس ندارند.
صحبت شما مثل کسی است که همه ی ادعیه را می تواند به درستی بخواند ( هم از لحاظ تلفظ و هم از لحاظ لحن ) ولی دعاها را جابجا می خواند ( سوراخ دعا را گم کرده ).
برادر عزیز، شما از سخنان حضرت امام و آقا استفاده میکنین ولی موضع گیری صریح و شفاف رهبری در مورد تعریف و تمجیدها از برخی و در مقابل توهین و تهمت ها به برخی دیگر را نادیده میگیرید.
پاسخ:
سلام برادر
لیست انگلیسی شعاری توهین آمیز با مصرفی انتخاباتی بود که پاسخ شایسته ای از سوی مردم دریافت کرد.
اینکه حتی بعد از اعلام موضع این افراد در برابر ادعای حمایت بیگانگان عده ای (مخصوصا صدا و سیمایی که قرار است ملی باشد نه میلی) همچنان بر این شعار اصرار می ورزند یا نشان از بی‌اطلاعیشان دارد یا نشان از بیماری!
http://khobreganemardom.com/news/%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%AC-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%AE%D8%B1/
موفق باشید.
۱۳ اسفند ۹۴ ، ۱۰:۴۲ محمد هادی سمتی
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
جهت یادآوری به ***** ***** ******* :
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مردم آذربایجان شرقی با اشاره به حساسیت دشمن بر روی انتخابات مجلس خبرگان رهبری فرمودند: «رادیوی انگلیسی دارد به مردم تهران دستورالعمل میدهد به فلانی رأی بدهید، به فلانی رأی ندهید! معنای این چیست؟ انگلیسی‌ها دلشان تنگ شده برای دخالت کردن در ایران... اینکه ما عرض میکنیم در انتخابات، مردم با بصیرت، با آگاهی، با دانایی وارد بشوند، به‌خاطر این است؛ بدانند دشمن چه میخواهد؛ وقتی شما دانستی دشمن چه میخواهد، عکس او عمل میکنی؛ معلوم است.»
۱۳۹۴/۱۱/۲۸
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
این بحث لیست انگلیسی واینافقط بحث تبلیغاتی جریان خاصی بودومن درتعجبم که چراحتی ***** هم دراین دام افتادوسخنانی روبیان کردکه باعدم رای به مصباح یزدی ومحمدیزدی مردم اعلام کردنداین تبلیغات منفی جریان خاص نمیتونه فریبشون بده.
***** خودشون بایدقائل باشندکه زمان انقلاب رادیوبی بی سی صدای انقلاب ایران بودوهمه اخبارانقلاب راازاین رادیومیشنیدند.ویکی ازسیاستهایی که شاه ایران اون زمان پی گرفت همین بودکه میگفت این رادیوبی بی سی روساکتش کنیدوانگلیس میخوادتوکشورمادخالت کنه پس اعلام حمایت رادیوبی بی سی ازانقلاب ایران هم نشان ازانگلیسی بودن انقلاب داره
باوحودرسانه های متنوع که مردم موروازماست میکشندبیرون دیگه نمیشه مردم روفریب داد
تمام کشور های دنیا تحت استعمار انگلیس است در هر کشوری باندهایی هستند که اطلاعات سری وفوق سری را بافکر کردن شخصی وگروهی در مورد هرچیزی که به سیاست ربط پیدا می کند بدست می آورند وانگلیس برای این که این باند ها این اطلاعات فوق سری را رو نکنند افراد این باند ها را به ثروت وقدرت می رسانند از صاحبان شرکت های کوچک گرفته تا مقام منسب های بالا انگلیس این کار را انجام می دهد که این باندها اطلاعات فوق سری را فاش نکنند که انگلیس دیگر نتواند استعمار فوق مدرن خود را در جهان پیاده کنند و به سیاستشان در جهان لطمه ای وارد شود همینطور در هر کشوری باندهایی هستند که به دلایل مختلف نمی گذارند که افرادی که این اطلاعات را دارند به ثروت وقدرت برسند به دلیل این که می ترسند روزی جای آنها را یا بگیرند وهمچنین به دلیل افکار خودخواهانه ودلایلی که بحس مفصلی که در این رابطه وجود دارد به هیچ عنوان کسانی که تازه کار هستند ومغز هستند واطلاعات فوق سری را دارند به هیچ عنوان نباید جلوی افراد این باند ها در مورد اطلاعات فوق سری خود صحبت کنند چون همان اطلاعات فوق سری را در جهان فاش می کنند که انگلیس سر آن شخص تازه کار که اطلاعات را بافکر کردن بدست آورده را به طرق مختلف زیر آب کنند که باید این اشخاص این اطلاعات فوق سری را که بافکر کردن بدست می آورند مستقیما به خود انگلیس ها بد

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">