توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

رضا صنعتی هستم؛ متولد 1357، اهل کازرون فارس
در اینجا آثار و نوشته‌های خود را منتشر می‌کنم. امید که هم مورد استفادۀ شما و هم توشه‌ای برای آخرتم باشد.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

مجلس اعتدال

دوشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۴، ۰۱:۱۰ ب.ظ

در تاریخ 30 آبان 1392 مطلب کوتاهی نگاشتم با عنوان «خاصیت توهم زدایی انتخابات» در قسمتی از آن متن آمده بود: «در حالی که از آغاز فعالیت دولت جدید کمتر از 100 روز گذشته است اما گویا برخی نمی‌خواهند خود را از توهمات گذشته‌ی خویش نسبت به میزان همراهی مردم با افکارشان رهایی بخشند. به نظر می‌رسد این افراد به جای اینکه به بازسازی جایگاه خود در افکار عمومی روی آورند همان مسیر گذشته‌ی خویش را پی‌گرفته‌اند مسیری که گویا قرار است آنها را به تجربه‌ی مشابهی در انتخابات آینده‌ی مجلس شورای اسلامی بکشاند. این البته به شرطی است که زمینه‌ی شکل‌گیری رقابتی با حضور سلایق مختلف درون نظام فراهم آید.»

گرچه زمینه شکل گیری رقابت متوازن جناح های مختلف در انتخابات شکل نگرفت اما نتیجه همان بود که پیش بینی می شد.

به نظر بنده مجلس آینده را می توان «مجلس اعتدال» نامید. حذف اکثر نامزدهای اصلاح طلب از سوی شورای نگهبان باعث شد تا در بهترین حالت برای این جناح امکان تشکیل مجلسی اصلاح طلب وجود نداشته باشد و البته عملکرد متقابل مردم در حذف اکثر نامزدهای شاخص اصولگرا نیز نشان از آن دارد که مجلس آینده در اختیار این جریان نیز نخواهد بود.

برایند عوامل مختلف تاثیرگذار بر نتایج انتخابات حاکی از آن است که مجلس دهم بیش از هر چیز عملکردی اعتدالی خواهد داشت.

در این مجلس جز در موارد محدود از نیروهای تندرو دو جناح نه نماینده ای وجود دارد و نه صدایی بلند خواهد شد.

عارف و لاریجانی در این مجلس می توانند نقش رییس و نائب رییس را بر عهده بگیرند. اینکه کدام رییس باشد و کدام نایب رییس تا حدی به انتخابات میاندوره ای مجلس بستگی دارد اما هر نتیجه ای حاصل شود در گرایش اعتدالی مجلس تاثیر چندانی نخواهد داشت. به هر حال تندروها، هیچ کدام را نماینده خود نمی دانند.

خوشحالی رییس جمهور از ترکیب مجلس دهم حاکی از همین واقعیت است.

 
موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۴/۱۲/۱۷

نظرات  (۵)

۱۷ اسفند ۹۴ ، ۱۳:۲۸ طلبه اُ منفی
سلام
البته جهت منفی در این مجلس هم قابل توجهه.
شورای نگهبان غالب قدرتمندهای اصلاح طلب رو حذف کرد (که البته ریشه در بی درایتی جریان اصلاح طلبی در جریان فتنه داره.) و به این خاطر لیست اصلاحات پر شد از گزینه‌های ضعیف. جوری که غالب نامزدهای این لیست بدون رزومه و توان تقنین و حتا مدیریت نیمه کلان هستند. از طرفی هم مردم در مقابل، گزینه‌های قدرتمند اصولگرا رو کنار زدند. در نتیجه مجلس جدید خالی از مهره‌های موثره. البته رویش رو نمیشه نادیده گرفت، ولی نمیشه روش هم حساب کرد. به قطع ابتدای راه مجلس دهم فقط کسب تجربه است و میدون داری معدود آدم‌های سرشناس. اما به مرور و به خصوص در نیمه دوم زمان مجلس، ناشناخته‌ها جهت میگیرن!
این وسط منتظر علی مطهری‌ها و الاهه راستگوها هم باشید. کسانی که با بلیت یک طرف وارد (مجلس/شورا) شدند و بعد به سمت مقابل متمایل شدند.
پس فعلن فقط میشه گفت شروع ضعیف مجلس مسلّمه و جهت گیری اصلی قابل تشخیص نیست.
پاسخ:
با سلام
بخش هایی از تحلیل شما را قبول ندارم از جمله اینکه اصلاح طلبان ترجیح دادند از نیروهای ضعیف (لااقل با ارزیابی خودشان) حمایت نکنند گرچه به این قیمت تمام شود که در برخی حوزه ها اصلا کاندیدایی نداشته باشند.
در تمام دوره های گذشته نیز درصد بالایی از نمایندگان، جدیدالورود به مجلس بودند و این دوره از این جهت با دوره های قبل تفاوت خاصی ندارد.
موفق باشید.

۱۷ اسفند ۹۴ ، ۱۹:۱۶ محمدمهدی اسدزاده
بسم الله
سلام علیکم
دوست عزیز نقد شما را خواندم. برخلاف برداشت شما، بنده مخالف این هستم که گفته می شود لیست انگلیسی! بنده لیست انگلیسی را نه مثبت که منفی می دانم. یعنی این که به جای دعوت به رأی دادن به کسی، لیست خود را برای حذف بسته است. یعنی این که بگوید به هر کسی میخواهید رأی بدهید اما به این لیست رأی ندهید. که خود دیدیم که از آن لیست غیر دو نفر بقیه رأی آوردند. پس این پیروزی لیست انگلیسی نیست.این حرکت منفی نشان از این دارد که انگلیس به دنبال ورود عناصر نیست به دنبال حذف عناصر است. زیرا حذف کردن خیلی ساده تر و زودتر به نتیجه می رسد. آنهایی که از گفتگوی بی بی سی این برداشت را کردند که فلان لیستی که فلانی ارائه داده است انگلیسی است بیش از این که واقعا و حقیقتا به دنبال خیرخواهی باشند به دنبال سوءبرداشت های سیاسی خود هستند و به دنبال منافع. البته یادمان نرود که انگلیس روی این مسأله نیز تمرکز بیشتری داشت که وزرای اطلاعات و قاضیان به هیچ کدام از مجلسین وارد نشوند اما دیدم که وارد شدند. 
پاسخ:
با سلام
قبلا نوشته بودید:

وقتی ضدانقلاب هم لیست میدهد!... این اولین بار است که جریانات معاند به شکلی گسترده از مردم دعوت میکنند تا به پای صندوق رأی بروند و به لیستی رأی دهند یا حداقل به چند نفر رأی ندهند. شاید مهمترین و خطرناکترین جریانی که در این انتخابات وارد گود شده است، انگلیس خبیث باشد. به نظر میرسد که انگلیس این بار درب سفارت را گشوده است و کیفهای انگلیسی بسیاری قرار است که از سفارت بیرون بیایند. حالا این کیفهای انگلیسی این بار قرار است چه بلایی بر سر مردم ما بیاورند معلوم نیست. حتی این که کیفها در دست چه کسانی قرار بگیرند نیز به خوبی معلوم نشده است. پس مراقب باشیم...


۱۷ اسفند ۹۴ ، ۱۹:۴۰ طلبه اُ منفی
درسته که دوره‌های گذشته هم افراد جدید الورود بودن اما این دوره عموم جدید الورودها از جهت سابقه‌ی مدیریتی و بل‌که سابقه فعالیت حزبی و تشکیلاتی در مرتبه‌ی خیلی نازلی هستند. اون شهرهایی که هم اصلاحات نامزد نداشت به نظر من بیش‌تر به نداشتن نیروی هم‌نظر از جهت سیاسی بر می‌گرده و نه ضعیف بودن نامزد هم‌جهت.
در هر صورت امیدوارم بعد از کمون، مجلس خوبی بشه.
پاسخ:
واقعا از این جهت تفاوت خاصی با مجالس دوره‌های اخیر ندارد.
آقای صنعتی از اینکه شما هم از ادبیات دشمن استفاده نموده اید و باز لقب تندرو رو به نیروهای انقلابی داده اید(چند روز پیش رهبری همین مسئله را متذکر شدند) متاسفم

پاسخ:
با سلام
برادر عزیز
تعبیر بنده <نیروهای تندرو دو جناح> بود آیا شما تعبیر تندرو را برای هر دو جناح نمی‌پسندید؟! آیا از نظر شما فقط یک جناح تندرو دارد؟! آیا همه نیروها معتدلند و بساط افراط و تفریط در کشور برچیده شده است؟! آیا دعوای ما بر سر الفاظ است یا مصادیق؟!
تندرو در ادبیات ما و دشمن دو معنای متفاوت دارد.
تندرو در ادبیات من به معنای نیروهای انقلاب نیست.
چرا که از نظر بنده هر که دل در گرو انقلاب دارد، نیروی انقلاب است چه اصولگرا باشد چه اصلاح طلب.
موفق باشید.

باسلام
برادرعزیزمحمدعلی انقلابی بودن ایابه این معناست که باچوب وچماق به فرزندشهیدمطهری حمله کنی؟انقلابی بودن ایابدین معناست که درحرم اماعلیه نوه امام شعاربدهی؟انقلابی بودن یعنی درقم به لاریجانی حمله کنی؟انقلابی بودن یعنی اجازه ندهی دیگران حرف بزنندوخاموششان کنید؟انقلابی بودن یعنی هاشمی رانفوذی وانگلیسی وخائن و.....بنامی؟انقلابی بودن یعنی رییس جمهور8ساله این کشورراممنوع التصویرکنی؟انقلابی بودن ایایعنی اینکه سلیقه های دیگررانبینی وبگویی هرچه ماگفتیم درست است؟انقلابی بودن ایایعنی اینکه کشورملک طلق شماواجدادشماست فقط؟انقلابی بودن ایایعنی اینکه حقوق شهروندی مردم رارعایت نکنی؟انقلابی بودن ایایعنی اینکه تمام جهان راباخوددشمن کنی وپشت سرهم قطعنامه صادرکنندوبگویی قطعنامه بدهیدتاقطعنامه دانتان پاره شود؟انقلابی بودن ایایعنی اینکه بابک زنجانی بسازی وجیبش راپرپول کنی وحال فقط اعدامش کنی ونگویی پول کجاست؟و............جناب اقای صنعتی شمابگوییدانقلابی بودن چیست تااین اقای محمدعلی بدونه تندرووانقلابی بودن متفاوت است تابداندگروهی بانام انقلاب تیشه به ریشه انقلاب میزنند

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">