توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

رضا صنعتی هستم؛ متولد 1357، اهل کازرون فارس
در اینجا آثار و نوشته‌های خود را منتشر می‌کنم. امید که هم مورد استفادۀ شما و هم توشه‌ای برای آخرتم باشد.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

تبلیغ دین در مدارس

سه شنبه, ۳ بهمن ۱۳۸۵، ۰۴:۵۶ ق.ظ

بهترین شیوه

 

 

گرچه روحانیان از گذشته تا کنون همواره در قالب سخنرانی و جلسات پرسش و پاسخ در جمع دانش‌آموزان در مدارس حضور می‌یافته‌اند اما این روش علی‌رغم تأثیراتی که داشته و دارد، نمی‌تواند پیوند عاطفی چندانی را ایجاد کند لذا برای ایجاد محیطی صمیمی که در آن دانش‌آموزان بتوانند به طرح سئوالات خود و گفتگو درباره‌ی شبهات ذهنی خویش بپردازند محیطی محدودتر از جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ نیاز بود. و این مهم ممکن نمی‌شد جز با حضور بر سر کلاس درس دانش‌آموزان و استفاده از برخی ساعات درسی خاص.

 

 

در این روش هر مبلغ با حضور بر سر کلاس درس دانش‌آموزان (بدون حضور مسئولان یا معلمان مدرسه) در فضایی صمیمانه به طرح یکی از موضوعات مورد نیاز دانش‌آموزان (با توجه به جنس و مقطع سنی آنها) پرداخته و در کنار طرح موضوعات مختلف به گفتگو با آنها و پاسخ‌گویی به سئوالات شفاهی و یا کتبی آنها مبادرت می‌ورزید. جو بسیار صمیمی ایجاد شده میان روحانیان جوان و دانش‌آموزان موجب می‌شد که حتی خود دانش‌آموزان خواستار استفاده از زنگ استراحت خود برای ادامه‌ی بحث و یا رسیدن به پاسخ پرسش‌هایشان باشند.

 

 

سابقه طرح

 

 

این طرح در شهرستان کازرون ابتدا به صورت جدی از جانب تعداد اندکی از برادران روحانی کازرونی مقیم قم در زمان مدیریت سابق آموزش و پرورش شهرستان آغاز شد. اوج این برنامه در آن زمان مربوط به مهر و آبان 1384 (مصادف با ایام ماه مبارک رمضان)، بود در این سال بیش از 60 برنامه در قالب کلاس توسط دو نفر از روحانیون برای دانش‌آموزان اجرا شد.

 

 

اجرای طرح سرعت گرفت

 

 

با روی کار آمدن دولت جدید و با توجه به اینکه توجه به افزایش سطح دینی دانش آموزان یکی از شعارهای محوری وزارت آموزش و پرورش در دوره جدید محسوب می‌شد، انتظار می‌رفت که این برنامه با حمایت مضاعف مدیریت جدید آموزش و پرورش شهرستان با قدرت و شتاب بیشتری به اجرا درآید لذا در بهمن ماه همان سال (1384) که مصادف با دهه‌ محرم بود اداره آموزش و پرورش از حضور سه روحانی و سه خواهر مبلغه برای اجرای این برنامه در مدارس استقبال کرد. اجرای این طرح در دهه محرم نیز موفقیت آمیز بود. اما بنا بر این شد که برای ارتقای کیفیت این برنامه جهت اجرای مستمر آن در مناسبت‌های تبلیغی آینده جزییات این طرح و امکانات مورد نیاز جهت اجرای آن به صورت مکتوب نگاشته شود. لذا در طرحی که نوشته شد روش کلاس‌داری به عنوان قالب اجرا انتخاب شد. البته مدارس در اختصاص میزان وقتی که برای هر کلاس در اختیار هر مبلغ قرار می‌دادند آزاد بوده و این وقت می‌توانست میان 30 تا 90 دقیقه برای هر کلاس متغییر باشد. تأکید ما بر استفاده از وقت کلاس‌هایی چون دینی، قرآن، پرورشی و پنجره‌های بازی که امکان استفاده از آنها وجود داشت، بود. بدین شکل حضور مبلغین بر سر کلاس‌های درس علاوه بر آنکه موجب اخلال در برنامه‌ی علمی دانش‌آموزان نمی‌شد، در جهت تقویت علمی آنها نیز مؤثر بود. البته وظیفه‌ی هماهنگ کردن مدارس و تنظیم برنامه و وسیله‌ی ایاب و ذهاب مبلغین به مدارس بر عهده‌ی معاونت تربیتی و پرورشی آموزش و پرورش گذاشته شد و بنا شد که در هر مناسبت تبلیغی، یک نفر از کادر آموزش و پرورش مسئول پی‌گیری این برنامه باشد به گونه‌ای که 20 روز قبل از هر مناسبت تبلیغی آمادگی آموزش و پرورش شهرستان به مسئول گروه تبلیغی روحانیون اعلام شود.

 

 

در طرح ارائه شده بنا شد که مرکز تربیت معلم، پیش‌دانشگاهی‌ها، هنرستان‌ها و دبیرستان‌های پسرانه و دخترانه و مدارس راهنمایی دخترانه و کلاس‌های سوم از مدارس راهنمایی پسرانه در اولویت قرار بگیرند.

 

 

برخی از موضوعات متناسب با سن و جنسیت دانش‌آموزان نیز مشخص شد. با معاونت محترم پرورشی اداره آموزش و پرورش نیز جلساتی برگزار شد و تبادل نظراتی صورت گرفت.

 

 

آمار اجرای طرح در ماه رمضان امسال

 

 

در ماه مبارک رمضان امسال (مصادف با مهرماه 1385) این طرح با فعالیت 8 نفر از روحانیون و دو نفر از خواهران طلبه آغاز شد. و در طول این ماه مبارک مجوعاً 370 برنامه (9 سخنرانی و 361 کلاس) معادل با 305 ساعت اجرا شد. در طول این ماه 15 دبیرستان پسرانه، 16 دبیرستان دخترانه، 18 مدرسه راهنمایی دخترانه، 20 مدرسه راهنمایی پسرانه، 3 هنرستان پسرانه، 3 هنرستان دخترانه، 3 مرکز پیش‌دانشگاهی و یک مرکز تربیت معلم تحت پوشش طرح قرار گرفت. 13 مدرسه از مجموع این مدارس نیز از مدارس روستاهای بخش مرکزی انتخاب شده بودند.

 

 

مبلغین در بسیاری از این مدارس دو مرتبه و در برخی دیگر سه مرتبه حضور یافتند اما با وجود این، حضور بر سر تمام کلاس‌های برخی از این مدارس ممکن نبود.

 

 

برخی از موضوعات مطرح شده

 

 

برخی از موضوعاتی که در ماه مبارک رمضان متناسب با سن و جنسیت دانش‌آموزان از طرف مبلغین مطرح شد عبارتند از: مسایل مربوط به تقلید، بلوغ و نشانه‌های آن، حجاب و دلایل آن، روابط با نامحرم، عشق، دوستی، پوشش‌های حرام، احکام نگاه، حقوق و تکالیف زن، روزه و برخی از احکام آن، نماز، شب قدر، توبه، دعا، بهشت و جهنم، امام زمان و مهدویت، خداشناسی، روح، برزخ و قیامت، فضیلت ماه رمضان، موسیقی، مرگ، ماهواره و اینترنت، مذهب شیعه، ایمان به خدا، تهاجم فرهنگی، امید به رحمت الهی، هدفمندی، اهمیت سن جوانی، دعا، برخی مباحث اخلاقی و...

 

 

استقبال دانش‌آموزان

 

 

در آغاز برخی از کلاس‌ها در مدارس پسرانه شیطنت‌هایی دیده می‌شد اما اندکی که از شروع کلاس‌ می‌گذشت شیطنت‌ها تبدیل به اشتیاق و طرح سئوالات متعدد کتبی و شفاهی می‌شد. استقبال دبیرستان‌های دخترانه اما به مراتب بهتر و بیشتر بود. به هر حال مجموعاً استقبال دانش‌آموزان از این طرح بسیار زیاد و بیش از حد تصور بود به گونه‌ای که آنها خود خواستار ادامه‌ی بحث و رسیدن به پاسخ پرسش‌های خویش حتی در ساعات استراحت بودند. دانش‌آموزان مصررانه خواستار ادامه‌ی اینگونه برنامه‌ها بودند. گاهی برخی از دانش‌آموزان مشکلات خاص خود را که حاضر به بیان رودر روی  آن نبودند و یا سئوالاتی که نیاز به پاسخ تفصیلی داشت را با اسم رمزی به صورت مکتوب نوشته و به مبلغین می‌دادند تا آنها پاسخ سئوالاتشان را در پاکت‌های سربسته که تنها با یک اسم رمز شناخته می‌شد به مسئولان مدرسه بدهند.

 

 

موارد متعددی پیش می‌آمد که دانش‌آموزی متوجه می‌شد، که مثلاً روزه‌ای را که می‌گرفته‌ است اشتباه بوده و یا آنرا بخاطر انجام فلان عمل باطل می‌کرده است. موارد متعددی نیز از تنبه برخی از دانش‌آموزان مشاهده شد.

 

 

فرم ارزیابی

 

 

به جرأت می‌توان گفت که مجموعه اطلاعات این جمع از رفتارها، پرسش‌ها و دغدغه‌‌های دانش آموزان می‌تواند به عنوان مرجعی برای شناخت وضعیت فرهنگ دینی در مدارس شهرستان کازرون مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

در ماه رمضان گذشته فرم‌هایی تهیه شد که هر یک از مبلغین مدارس و کلاس‌هایی که بر سر آنها حضور می‌یابند را مشخص و ارزیابی کرده و در ضمن موضوعاتی که در هر کلاس مطرح کرده‌اند را مشخص کنند تا برای مراجعات بعدی، کلاس‌ها و موضوعات تکراری نباشند و اگر احیاناً مشکلی وجود دارد به مسئولان ذیربط انتقال داده شود.

 

 

استقبال مسئولان اکثر مدارس نیز از این برنامه خوب بود مخصوصاً مشاهده‌ی اشتیاق دانش‌آموزان در استقبال بیشتر آنها تأثیرگذار بود. اما موارد اندکی نیز از عدم همکاری مناسب برخی مسئولان مدارس به چشم می‌خورد که امید است با توجیه بیشتر آنها از سوی اداره آموزش و پرورش این مشکل نیز بر طرف گردد.

 

 

اسامی مبلغین

 

 

برادران روحانی که تاکنون در اجرای این طرح شرکت داشته‌اند عبارتند از آقایان حجج اسلام و المسلمین امین رصاف، مجتبی صدیق، سید مهدی انوشه، سعیدرضا اسدالهی، محمدجعفر جوشن، احمدرضا پرویزی، محمدصادق توانی، هاشم توفیقی، احمد مولایی و اینجانب.

 

 

خواهران طلبه‌ای که در این طرح مشارکت داشته‌اند نیز عبارتند از خانم‌ها سمیه تقی‌پور، محبوبه پدیدار، فاطمه تقی‌پور و فردوس کایدی.‌ 

 

 

تشکر از مسئولان

 

 

در اینجا لازم است از زحمات همه‌ کسانی که تاکنون ما را در اجرای موفق این طرح یاری رسانده‌اند اعم از مسئولان گذشته و فعلی آموزش و پرورش و مدیران و مربیان مدارس و بخصوص از آقایان هادی زالزاده و حمید شیخیان که در این مدت وظیفه سنگین هماهنگی برنامه مدارس را بر عهده داشته‌اند و نیز از آقای دیانتی‌نسب معاون تربیتی اداره آموزش و پرورش که نقش ویژه‌ای در سرعت بخشی به اجرای این طرح با گستره‌ی بیشتر داشته‌اند، تشکر نماییم. امید است با حمایت‌های مجدانه آقای خواجه‌زاده مدیریت محترم اداره آموزش و پرورش این طرح هر روز با قدرت و کیفیت بهتری به اجرا گذاشته شود.

نقاط ضعف گذشته

 

 

1. یکی از نقاط ضعف این طرح در گذشته کمبود وسایل نقلیه برای رساندن برادران به مدارس در ساعات اولیه روز و باز گشت آنها پس از اجرای برنامه بوده است.

 

 

2. هماهنگی با مسئولان مدارس جهت تنظیم روز یا روزهایی که قرار است مبلغین در مدرسه‌ آنها حضور داشته باشند، می‌بایست از چند روز قبل صورت بگیرد تا مشکلی در تنظیم برنامه آن مدرسه به وجود نیاید.

 

 

3. تجربه نشان داده است که یک نفر به تنهایی نمی‌تواند از عهده‌ی برنامه‌ریزی و هماهنگی برنامه‌های مبلغین برآید بلکه این کار حداقل به دو نفر نیروی فعال از کادر فرهنگی آموزش و پرورش نیاز دارد.

 

 

4. برگزاری جلسات هم‌اندیشی با مدیران و مربیان پرورشی درباره‌ی اهمیت این طرح و ارائه‌ی راه‌کارهای اجرای پربارتر آن قبل و بعد از هر دوره‌ی تبلیغی می‌تواند در ارتقای کیفی این برنامه مؤثر باشد. 

 

 

5. یکی از مسایلی که همواره برای ما به عنوان یک دغدغه مطرح بوده است یافتن راهی برای استمرار ارتباط با دانش‌آموزان در غیر از ایام تبلیغی بوده است. البته تاکنون راه‌کارهای متعددی به ذهن ما رسیده است اما خود را هماره نیازمند راهنمایی‌های اهل اندیشه چه در این رابطه و چه در مورد ارائه راه‌کارهایی برای ارتقای کیفی این طرح می‌دانیم.

 

 

6. با توجه به اینکه روحانیون مجری این طرح همگی از قم برای تبلیغ به کازرون می‌آیند لذا مسأله اسکان آنها به عنوان یک مشکل مطرح است.

 

 

این در دهه اول محرم (با حضور سه نفر از برادران روحانی و یک نفر از خواهران مبلغه) و دهه آخر صفر نیز اجرا شد.

 

 

رضا صنعتی

 

 

 

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۸۵/۱۱/۰۳

نظرات  (۴۹)

سلام
نمی خواستم شمارو ناراحت کنم .
در مورد مقاله جمهوری برایم عجیب است با وجود اینکه آقای هاشمی در مورد ولایت فقیه موضعی کاملا مبهم دارد (با مراجعه به مصاحبه های ایشان مشخص است) ولی باز شما سعی دارید موضع ایشان را صریح جلوه دهید .
و در مورد نافهمی دیگرم بیش از این نمی توان توضیح دهم .
خدا حافظ و ناصر شما باشد
با عرض سلام مجدد
آقا میثم! اتفاقاً من از آدم‌هایی که صادقانه حرف خودشان را می‌زنند خوشم می‌آید
اما بیان این سخنان را از شما به دور از انتظار می‌دانم. نهایت چیزی که شما درباره مواضع آقای هاشمی درباره ولایت فقیه گفته‌اید این است که موضع ایشان کاملا مبهم است خوب به فرض که برخی از سخنان ایشان مبهم باشد، کاری که من کرده‌ام آن است که یکی دو مورد از مواضع ایشان را که به تعبیر شما مبهم است با استفاده از مواضع صریحشان توضیح داده و از ابهام بیرون آورده‌ام آیا این کار ناپسندی است؟ آیا مؤمنین می‌بایست لغزش‌های احتمالی یکدیگر را (به فرض قبول لغزش) بزرگ کنند یا توجیه و برطرف کنند؟! (ضع امر اخیک علی احسنه حتی یأتیک مایغلبک منه و لاتظنن بکلمة خرجت من اخیک سوء و انت تجد لها فی الخیر محملا) از شما که مطالب خوب و متعددی در نکوهش غیبت در وبلاگتان نوشته‌اید بعید است که چنین انتقاداتی بکنید. پس توصیه می‌کنم یک بار دیگر مقاله‌ی علامه طباطبایی با عنوان «چرا غیبت حرام شده است» را در وبلاگ خودتان مطالعه کنید. و نیز توصیه می‌کنم اگر فرصت کردید مقاله «اختلاف بر سر الفاظ» را به صورت کامل در «توحید» بخوانید.
موفق باشید.
سلام جناب صنعتی
مطلبتونو خوندم
ممنون که لینک کردین
به امید دیدار
سلام علیکم
چند مطلب برایم سوال است :
1. آیا در موردی مثل مسئله ولایت فقیه ، مبهم گویی خود گناهی بزرگ نیست
2. آیا در زمان های مختلف گوناگون اظهار نظر کردن آنهم از کسی که تمام حرف های او زیر ذره بین است صحیح است
3. آیا ضع امر اخیک.... در موردی همچون بحث ولایت فقیه جا دارد
به هر حال شاید کسانی هم که به آقای هاشمی ایراد گرفته اند می خواسته اند که ایشان موضعی شفافتر ارائه دهد تا دهان دشمنان نظام بسته شود
خداحافظ شما و ناصر شماباشد که خدا حافظ ناصران دین می باشد البتهبا سلام
آقا میثم هر وقت دو مقاله من در روزنامه جمهوری با عنوان «هاشمی رفسنجانی و مشروعیت آسمانی فقیه» و «اختلاف بر سر الفاظ» را به صورت کامل و دقیق خواندی بگو تا این بحث را ادامه بدهیم و الا هیچ فایده‌ای ندارد.
هر دوی این مقالات در بخش اندیشه اسلامی وبلاگ توحید موجود است.
توحید.
در ضمن "توحید" به عرفان سرخ لینک شد
۰۴ بهمن ۸۵ ، ۱۷:۵۳ مهدی تقی نژاد
دست شما درد نکنه. استفاده کردیم.
۰۴ بهمن ۸۵ ، ۲۰:۱۳ محمد رضا صفرزاده ( صدرا وب )
با سلام
مطلب خوبی بود
بچه های انجمن که بیشتر در جریان کار بودند بهتر متوجه می شوند
بی مهری هایی هم وجود داشت که از بعضی افراد انتظار نمی رفت
انشا الله که مسئولین شهر به این نکات و اهمیت بالای آن توجه ویژه داشته باشند
موفق باشید
سلام
بنده حتما این کار را می کنم ولی از شما هم می خواهم که حتما همه مصاحبه های ایشان را مطالعه فرمایید مخصوصا با ایسنا
خداحافظ شما
سلام علیکم
مطلب شما با عنوان " اختلاف بر سر الفاظ را خواندم " .
واقعا مطالب قابل استفاده و در کمال دقت و متانت و زحمت بسیار نوشته شده بود.
خدا خیرتان دهد .
اعتراف می کنم علت گمراهی من خواندن مقطعات مصاحبه های ایشان بوده و به خصوص اشتراکاتی که در بعضی جاها خیلی گول زننده است .
فقط یک سوال : با در نظر گرفتن بیانات مقام معظم رهبری خصوصا موردی را که با ستاره علامت زده ام
مقام معظم رهبرى در مرداد ماه 1362 با تفاوت قائل شدن میان زمان حضور پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) و ائمه اطهار(علیهم السلام) و زمان عدم حضور ائمه معصومین(علیهم السلام) مى‏فرمایند:

۲. ****ایشان در اسفند ماه 1370 نیز حکومت را متعلق به مردم ارزیابى کرده، مى‏فرمایند:

«وقتى امام سر کار آمد، مردم او را قبول داشتند و مظهر قدرت مردم بود. او از خودش چیزى نداشت. از پدرش چیزى به ارث نبرده بود. با شمشیر چیزى علیه مردم به دست نیاورده بود. بلکه شمشیر مردم در دست او بود و بر سر ضد مردم و بر سر مهاجم و استعمارگر و توطئه‏چى و کودتاچى زد. هر وقت هم مردم اراده مى‏کردند که شمشیر رااز دستش بگیرند، «متعلق به خودشان» بود و او هم دو دستى تقدیم مى‏کرد و طلبى از کسى نداشت.»(80)
«در اسلام مردم یک رکن مشروعیتند، نه همه‌ی پایه‌ی مشروعیت. نظام سیاسى در اسلام علاوه بر رأى و خواست مردم، بر پایه‌ی اساسى دیگرى هم که تقوا و عدالت مى‏باشد، استوار است... بنابراین، پایه‌ی مشروعیت حکومت فقط رأى مردم نیست، پایه‌ی اصلى تقوا و عدالت است، منتها تقوا و عدالت هم بدون رأى و مقبولیت مردم کارایى ندارد، لذا رأى مردم هم لازم است. اسلام براى رأى مردم اهمیت قایل است.»(82)
نظر ایشان در مورد ولایت فقیه چیست ؟ لطفا بنده را راهنمایی فرماببد .
از تلاش زیبای شما متشکرم
موفق باشید
انشائ الله در پناه اهل بیت در امر خطیر تبلیغ دین موفق باشید .
در ایام ماه محرم ما را از دعای خود محروم نسازید.
با اجازه لینکتون کردم
خدا حافظ و ناصر شما باشد
سلام
با عرض معذرت یه سمنانم و فارسی ساز ندارم
خداحافظ
راستی مقالتون خیلی طولانی بود فکر کنم اولین کسی بودم تا آخرشو خوندم
۰۶ بهمن ۸۵ ، ۱۲:۲۳ علی بحرانی
سلام جناب صنعتی!
خدا قوت. طرح بسیار بسیار مفید و ارزنده ای است. فکر می کنم این ادامه همان طرحی باشد که حاج آقا صدیق با عنوان طرح خیمه های معرفت در مدارس اجرا می کردند. که ما هم به سهم خود از این طرح استفاده بردیم. و در حد توان اندک کمکی هم به عنوان رابط بین مدارس کردیم.
راز موفقیت و ماندگاری این طرح در جوان بودن مبلیغ که هم سنخ و هم زبان دانش آموزان هستند می باشد. به نظر حقیر باید تلاش کرد که سطح سنی مبلیغ را در یک حد خاص همیشه ثابت نگه دارید و با تجربه ها را به دانشگاه ارجاع دهید. چراکه حضور حاج آقا اسدالهی در دانشگاه کازرون در ماه رمضان امسال و مباحثی که مطرح می کردند بسیار مورد استقبال بود و هنوز هم از آن یاد می شود اگر تداوم داشته باشد بسیار مفید است. و نیز اینکه به روستاها نیز احتمام داشته باشید.
سئوالی که دارم اینکه چرا از روحانیون و طلبه های جوان حوزه علمیه کازرون بهره نمی برید که هم مشکل اقامت ندارند و هم اینکه دائما حضور دارند؟
امیدوارم در راهی که در پیش گرفته اید موفق و پیروز باشید
راستی در پیشنویس به روزم و منتظر شما
۰۶ بهمن ۸۵ ، ۱۸:۲۸ محمد حسین مرحمتی زاده
با سلام و خسته نباشید
تعریف این جلسات رو من از زبان مخاطبین شنیده ام
کاش چنین برنامه هایی مداوم باشد.برای دانشجویان هم در قالب هم اندیشی گذاشته شود
موفق باشید
پیروز باشید.
سلام...

اقا ممنونم که که به ما سر زدی
مطالب قشنگی داری....
۱۰ بهمن ۸۵ ، ۱۳:۰۳ مهدی مردانی
سلام جناب صنعتی خسته نباشید.قانون عشق با عنوان "میدان عطش" بروز شده است منتظر نظرهای ارزشمند شما هستم.
سلام علیکم خسته نباشید
سه سوال داشتم :
1. اذن امام حسین (ع ) در زمانهای مختلف به یاران برای بیرون رفتن از معرکه چه معنایی دارد ؟ مگر جهاد واجب نبوده تا ترک آن حرام باشد پس چگونه امام ترخیص فرمودند ؟
2. دین پیامبر قبل از بعثت چه بوده ؟ اگر منبعی معرفی کنید ممنون می شوم
3. بچه گوسفند وقفی چه حکمی دارد ؟ ماده وقفی باشد؟ نر ؟ یا هردو ؟
خداحافظ شما
با سلام
1. از مهم‌ترین رازهای جاودانگی حادثه‌ی کربلا اخلاص شهدای آن است. شاید امام(ع) می‌خواستند با برداشتن وجوب جهاد از کسانی که مخلص (به فتح لام) نبودند زمینه‌ی جاودانگی بیشتر این حادثه را فراهم آورند.
2. ایشان قبل از نبوت نیز موحد بوده و طبق آنچه مسموع و معقول است هدایت الهی (قبل از نبوت) نیز شامل حال ایشان می‌شده است. من نشنیده‌ام که چون مسیحیت قبل از نبوت آن حضرت آخرین دین بوده ایشان هم مسیحی بوده باشند (حتماً ارزش آن هدایت الهی بیش از مسیحیت تحریف شده بوده است)
شاید علاوه بر اسناد روایی و تاریخی در منابع درجه دوم مثل کتاب «فروغ ابدیت» نوشته آیت الله سبحانی نیز در این باره مطالبی موجود باشد.
3. نماء وقف ملحق به وقف است این مسأله در گوسفندی که از حیوان ماده به دنیا می‌آید نیز صادق است اما در مورد گوسفندی که از حیوان نری که ماده آن وقفی نبوده، گمان نمی‌کنم که بچه گوسفند به حیوان نر ملحق شود. به هر حال نیاز به مشاهده‌ی فتوای مراجع است.
موفق باشید.
سلام
در مورد سوال اول قانع نشدم چون فکر می کنم باید مطلب را از پنجره ای ببینیم که امام حسین الگو باشد ، البته جواب شما خوب است ولی اگر بیشتر توضیح بدهید ممنون می شوم .
بعضی از سنی ها عثمان را ذی النورین می خوانند به این دلیل که دو دختر پیامبر را به همسری گرفته . سند و مدرکی در این مورد وجود دارد ؟ از هر منبعی
در مورد سوالم فکر می کردم تفصیلی وجود داشته باشد . سر کاری نبود
خداحافظ شما
۱۴ بهمن ۸۵ ، ۲۰:۰۵ دشمن زیاری
سلام
ببینید پژوهش سرچشمه آموزش است. بنابراین و قطعا نظر ارائه شده جنابعالی نیز بر این اساس بوده است. خوشحالم که ما با دیدی جامع و ژرفنگرانه مسائل را بررسی کرده و سپس بر مبنای آن حرکت کنیم. دست شما درد نکنه. استفاده کردم با درد نماز بروزم. ممنون اگر از نظر شما هم بهره ای ببرم جناب صنعتی عزیز. با اجازه لینک دادم.

زنده باشید
ٍسلام
تلاش شما و همکارانتون در جهت نشر معارف در بین کودکان و نوجوانان ستودنی است. نمی دونم با دفتر همکار جوزه و آموزش و رورش در معاونت تبلیغ جنب مدرسه معصومیه قم آشنایی و همکاری دارید یا خیر اما اگه تا به حال آشنا نشدید یه سر بهشون بزنید بد نیس
یاعلی
وبلاگ جالبتون لینک شد
۱۶ بهمن ۸۵ ، ۱۴:۵۴ مهدی تقی نژاد
با مطلبی در مورد آیت الله پیشوا به روزم.
۱۶ بهمن ۸۵ ، ۲۰:۰۲ دشمن زیاری
سلام استاد
ممنونم از محبت شما. امید به بهروزی و پیروزی حق و حقیقت و محو باطل
زنده باشید
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام
با مطلبی به عنوان:"نیم نگاهی به نامه سرگشاده فاطمه رجبی خطاب به مقام معظم رهبری(دامت برکاته)" به روزم.
منتظر حضور ونظرات شما هستم.
یاعلی
التماس دعا
ممنون از لطف شما!
۲۱ بهمن ۸۵ ، ۱۷:۲۷ محسن عباسپور
سلام
از متنتون کمال استفاده رو کردم.
این شهر سلمان چی شد؟ قرار بود با قالب و محتوای جدیدتری بیاید. ما که همچنان منتظریم.
شاد باشید و پاینده...
با سلام
من هم از شهرسلمان بی‌خبرم!
به مناسبت حماسه پر شور 22 بهمن شهر سلمان دوباره با مطالب زیر راه اندازی شد :
برداشت مرکبات از باغهای کازرون
دستگیری شصت و پنج تبعه افغان بدون مجوز اقامت
توقیف سیصد و هفت دستگاه خودرو و موتور سیکلت
کشف سیزده قبضه سلاح غیر مجاز
پذیرش 4 مقاله از دانشجویان کازرونی در همایش های ملی
پایان کار پنجمین فصل از کاوش‌های باستان شناسی تپه باستانی تل بندو
برپایی نمایشگاه هنرهای دستی و تجسمی و تقدیر از خانواده‌ها در روز خانواده
درخشش دو پینگ پنگ باز کازرونی
برگزاری کارگاه آموزشی بازاریابی و تجارت الکترونیکی
مقاوم سازی 220 واحد مسکونی
جلسه‌ی اعضا صندوق مهر امام رضا(ع)
بهسازی پنج روستای کازرون
ارتقاء دانشگاه پیام‌نور کازرون از واحد به مرکز
آغاز بهره‌برداری از چند طرح گازرسانی
آغاز به کار مرکز خدمات پزشکی در منزل
برپایی نمایشگاه هفته‌ی پژوهش
احداث یک مرکز فرهنگی مذهبی در روستای مهرنجان
یک ازدواج شنیدنی در کازرون
۲۵ بهمن ۸۵ ، ۰۸:۰۴ علی بحرانی
سلام جناب صنعتی!
از اینکه به دلیل بیماری زودتر نتوانستم به وب شما سربزنم عذر می خواهم.
راجع مستنداتی که در خصوص بست خانه شیخ یوسف فرموده بودید، سند مکتوبی در اختیار نیست و تنها نقل قول فرزندان ایشان بوده البته در وجود چنین مکانی شکی نیست کما اینکه هنوز آن خانه در میان فامیل به بست خانه معروف است. البته مادر بزرگ بنده از قول مادر شوهرش که دختر مرحوم شیخ یوسف بوده نقل می کند که به واسطه وجود این خانه و فعالیتهای آن، شیخ یوسف هیچگاه در محضرخانه اش صیغه طلاق جاری نکرده ولی بنده اعتقاد دارم که این کمی اغراق آمیز است و آنرا در این شرح نیاوردم.
زمان آن هم بین 130 - 150 سال پیش بوده است
در ضمن در پیشنویس به روزم
پیروز باشید
بسم الله الرحمن الرحیم
باسلام
شما می توانید لینک بدون فیلنر بازتاب را در پیوند های آفاق ببینید.
یا علی
التماس دعا
سلام
از احساس وظیفه ای که نسبت به دوستان و پرسش و پاسخ های آنان دارید خیلی لذت بردم.
خدا می داند که چقدر برای شما و دیگر دوستان و -ایضا خودم- توفیق خدمت بیشتر در این راه را خواستارم. لیک هر کس در حد وسعش و ما نیز ... خدا کمکمان کند با دعای شما.
با سلام
اساسا ماهیت قیام امام حسین(ع) و سایر جهادهایی که در زمان پیامبر اکرم(ص) یا سایر ائمه اطهار(ع) رخ داده است تفاوت ماهوی وجود دارد. (کتاب حماسه حسینی و کتاب آذرخشی دیگر از آسمان کربلا در این جهت بسیار راهگشاست)
در مورد سئوال دیگرتان اطلاعی ندارم.
بخاطر تأخیر پیش آمده ببخشید.
موفق باشید.
۰۶ اسفند ۸۵ ، ۲۰:۲۵ محمد رضا صفرزاده ( صدرا وب )
با سلام
با یک مطلب با موضوع ( کاربرد روش میکروبی در ازدیاد برداشت مخازن نفتی ) بروزم و منتظر قدوم شما می باشم.
با تشکر
موفق و پیروز باشید
..واینک بر ستیغ سخن نشسته ایم بالهای گشوده مان را می بندیم و اندکی تامل می کنیم تا ببینیم وبشنویم که ستیغ سخن امسال چه می گوید؟ -ادبیات ‍ایداری از کربلا تا لبنان و فلسطین و ‍ایداری از زبان مردانی-بروزیم و منتظر
۱۴ اسفند ۸۵ ، ۱۹:۵۶ علی بحرانی (فرزاد)
سلام جناب صنعتی!
با مطلبی تحت عنوان " آب بهجت آباد" به روزم
پیروز باشید
سلام. شما بچه کازرون نیستید؟
احتمالا باید من رو بشناسید... ستاد دانشجویی... التماس دعا... یا حق!!
سلام ما همچنان بد قولیم حاج آقا شما ببخشید خدا توفیق بیشتر بده
یاعلی
از کجا معلوم که راست باشه؟
سلام
حاج آقا واقعا ضرورت دارد امروز باید با تعریفی دقیق از دین وتشکیل کمیته پاسخگوبه شبهات راه را بر جوانان برای رسیدن به سعادت هموار کرد یا حق
سلام
بالاخره به روزم و منتظر قدوم و نظرات گهر بار شما
موفق و پیروز باشید
مهدی
۲۱ اسفند ۸۵ ، ۲۱:۴۸ دشمن زیاری (شراره های آفتاب)
سلام عزیز
بروزم سر بزن
زنده باشید
۱۰ ارديبهشت ۸۶ ، ۱۶:۴۵ دشمن زیاری(آفتاب کازرون)
سلام عزیز
با سپاس از مطالب قابل استفاده شما.
بروزم
نگاهی بیاندازید و نظری.....
۲۱ تیر ۸۶ ، ۱۹:۴۰ دشمن زیاری(آفتاب کازرون)
سلام عزیز
قذافی شیعه میشود!!!!
بروزم
سلام
در حاشیه افتتاح جاده کازرون-شیراز توسط ریاست محترم جمهور با چل سرخون(11) در کازرون نوشت به روزم و حضور و نظر شما را ارج می نهم.
۰۶ ارديبهشت ۸۷ ، ۱۵:۲۳ دشمن زیاری(آوای شاهپور)
سلام استاد
با عاقبت انتخابات هشتم بروزم
زنده باشید
۱۷ ارديبهشت ۸۷ ، ۱۶:۰۶ دشمن زیاری(آفتاب کازرون)
سلام استاد
رئیس جمهور، توطئه‌گران می‌گویند: نفت و بانک‌ها در اختیار ماست،/دولت را/ زمین می‌زنیم
یا علی
احساس می‌کنم که جهان از زمان تهی است

وقتی که دستـهای شـما همچنان تهی استقـلبش هنـوز می‌زنـد – فـرعـون سـالــــــهـا –

نـبـض غریب دشت ولی از شـبـان تهی است

سلام ؛

"آستانه" با معرفی سرکار خانم " فرحناز حمزه ای" و 4 شعر از ایشان به روز است .

نطر و پیشنهاد را فراموش نکنید !


مانا باشید و سر فراز
۱۰ دی ۸۷ ، ۱۸:۰۷ دشمن زیاری
سلام بر استاد
در مورد مطلب بخوانم و برگردم.
اما:
شرم بر پیکر آدمیت موریانه می‌سازد.
نشسته‌اید؟ نیش ابلیسیان عصر ناکسی، بر پیکر حریت، در کربلای غزه خونین است!!
یا علی
حــافـــــظ خـوانـی
19 / 3 / 89
غزل (351)
حــاشـا کـه مـن بـه مـوسـم گل تـرک مـی کـنـم
مـن لاف عـقـــل می‌زنــم ، ایــن کار کـی کـنـم ؟!
مـُطرب کجـاست ؟ تـا همه محصول زُهـد و عـلـم
در کـار چـنــگ و بــربــــــــــــــــط و آواز نـی کـنــم
از قـیــل و قـــال مـدرسـه حـالـــــی دلــم گــرفـت
یــک چنـد نـیـز خـدمـت مـعـشـوق و مـی کـنــــم

غـزل (352)
روزگــــاری شـد کـه در مـیـخـانـه خـدمـت می‌کـنـم
در لـبـاس فـقــــر ، کـــــــار اهـل دولـت مـی‌کــنــــم
تـا کـی انــدر دام وصــل آرم تـــذروی خـــوش‌خـــرام
در کـمـیـنـم و انـتـظـار وقـت فـرصــت مــی‌کـــنـــــم
واعـظ مـا بـوی حـق نـشـنـیـد ، بـشـنـو کاین سخن
در حـضـورش نـیـز می‌گـویـم ، نـه غـیـبـت می‌کـنـم


سلام ؛

"ستیغ سخن" با شرح این دو غزل از حافظ ، چشم به راه حضورتـان مانده است .

به اینجاها هم سر بزنید :

آستانه (انجمن شعر کازرون ) www.yasht-poem.blogfa.com
آستانه (انجمن داستان کازرون) www.yashtstory.blogfa.com
زمزمه های دل www.kazerun1333.blogfa.comمـانـا بـاشــیـــــد و کــامـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــروا

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">