توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

رضا صنعتی هستم؛ متولد 1357، اهل کازرون فارس
در اینجا آثار و نوشته‌های خود را منتشر می‌کنم. امید که هم مورد استفادۀ شما و هم توشه‌ای برای آخرتم باشد.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

رأی رهبری

چهارشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۸۸، ۰۶:۵۵ ق.ظ


پشتوانه نظری
در نگاه فقهی ایشان رأی و نظر مردم یکی از پایه‌های مشروعیت حکومت اسلامی است و بر این اساس است که در سخنان خود در مشهد می‌فرمایند: «به هیچ کس دیگر هم نخواهم گفت که به کی رأی بدهید، به کی رأی ندهید؛ این تشخیص خود مردم است.» و یا در سخنانشان در مرقد مطهر امام تاکید کردند که: «من به کسی نمیگویم، نگفته‏ام و نخواهم گفت به چه کسی رأی بدهید، به چه کسی رأی ندهید؛ رأی من مربوط به خود من است. این مال ملت است.» این تأکیدات چنانچه گفته شد بر اساس جایگاه فقهی رأی مردم در حکومت اسلامی از منظر ایشان است.

منطق مدیریتی
نکته دیگری که به عنوان پشتوانه تأکید بر مخفی بودن رأی و نظر رهبری مطرح است، جایگاه و منطق مدیریتی و رهبری جامعه است. به عبارتی در صورت اعلام نظر رهبری در حمایت از یک کاندیدای خاص، میدان انتخابات پیش از آنکه جایگاهی برای رقابت نامزدهای مختلف باشد به میدانی برای تأیید یا رد مواضع رهبری تبدیل خواهد شد و این مسأله‌ایست که هیچ نظام مدیریتی و حکومتی بدان تن نخواهد داد. مسأله زمانی حساس‌تر خواهد شد که کاندیدایی که نظر رهبری موافق با وی تبلیغ می‌شود موفق به کسب آرای لازم نشود در این فرض تعامل رهبری با رییس جمهور منتخب لااقل در افکار عمومی دستخوش چالش‌های متعددی خواهد شد و دشمنان نظام را به طمع خواهد انداخت.

چند تذکر
1. حضرت امام‌ خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (دامت برکاته) همواره حمایت‌های خویش را از دولت‌های مختلف دریغ نداشته‌اند. این حمایت‌ها به تناسب شرایط زمانی و مکانی، عملکرد دولت‌های مختلف و مهم‌تر از همه نوع رفتار مخالفان دولت‌ها با خدمات آنان در یک سطح نبوده است لکن معمولاً پس از اتمام چهار سال اول ریاست جمهوری و آغاز انتخابات دوره بعد از جانب هواداران رؤسای جمهور کوشیده‌ شده است تا با برجسته کردن این حمایت‌ها به مردم چنین القا شود که نظر رهبری بر تداوم ریاست جمهوری آنهاست. مقام معظم رهبری اما با توجه هوشمندانه به این مسأله همواره از اصل مخفی نگه داشتن رأی و نظر خویش دفاع کرده‌اند.

به عنوان نمونه ایشان در سخنان خود در مشهد مقدس می‌فرمایند: «بنده گاهی از دولت حمایت می‌کنم، دفاع می‌کنم؛ بعضی سعی می‌کنند برای این کار معنای نادرستی جعل و ابداع کنند. نه، من از دولت‌ها همیشه دفاع می‌کنم؛ منتها اگر دولتی بیشتر مورد تهاجم قرار گرفت و احساس کردم حملات غیر منصفانه‏ای می‌شود، بیشتر دفاع می‌کنم. من طرفدار اِعمال انصافم؛ من می‌گویم باید منصف باشیم. رفتارها را نگاه کنیم؛ این ربطی به انتخابات ندارد، بحث انصاف و بی‏انصافی است. حمایت کردن از خدمتگزاران در کشور، وظیفه‏ای است که هم من دارم، هم همه دارند؛ این مربوط به اعلام موضع انتخاباتی نیست.»

2. با توجه به نکات بیان شده در پشتوانه نظری و مدیریتی این موضوع و پیامدهای بی‌توجهی به این پشتوانه‌ها؛ به نظر می‌رسد هیچ یک از کاندیداها و یا حامیان آنها با هیچ منطق و استدلالی (ولو خیرخواهانه) نمی‌بایست تأکیدات صریح و مکرر ایشان بر عدم اطلاع دیگران از رأی رهبری را نادیده گرفته و با این استدلال به دفاع از نامزدی خاص و نفی سایر نامزدها بپردازند.

3. طبیعی است که اعلام رهبری بر مخفی نگه داشتن رأی خویش لااقل به این معنا خواهد بود که بیش از یک گزینه برای رأی احتمالی ایشان وجود دارد.

4. آنچه گفته شد البته منافاتی با ارائه ملاک‌ها و معیارهایی برای تشخیص کاندیدای اصلح از جانب رهبری ندارد، لکن در همین مورد نیز حامیان نامزدها می‌بایست پس از اطمینان از تطبیق ملاک‌های مورد نظر رهبری با ویژگی‌های کاندیدای مورد نظر خود از انتساب سلیقه خویش به «رأی رهبری» و تخطئه و نفی سلیقه حامیان سایر کاندیداها، خودداری کرده و پیروی عملی خویش از ولایت فقیه را به نمایش بگذارند.

بر همین مبنا بود که مقام معظم رهبری به حامیان کاندیداها سفارش کردند: «عزیزان من! نامزدهای مختلف هر کدام طرفدارانی دارند، علاقه‏مندانی دارند. علاقه‏مندان این نامزد نمیتوانند اعتراض کنند به علاقه‏مندان آن نامزد که شما چرا به او علاقه‏مندی، به نامزد مورد علاقه من علاقه‏ای نداری. که، این جزو افتخارات کشور ماست. افراد گوناگون می‏آیند؛ با منشهای مختلف، با سلائق مختلف، با شیوه‏های گوناگون کار، در مقابل مردم قرار میگیرند. یک عده این را می‏پسندند، یک عده آن را می‏پسندند، یک عده آن را می‏پسندند.

 این افتخار است؛ این خوب است. هر کدام از نامزدهای محترم هم طرفدارانی دارند. بعضی‏ها از این طرفداران متعصب هم هستند، خیلی علاقه‏مند سرسختند به آن نامزد خودشان. خیلی خوب، باشند، حرفی نیست؛ اما مواظب باشید، مراقب باشید که این علاقه‏مندی‏ها به اصطکاک نینجامد؛ به اغتشاش نینجامد. شما دارید برای عقیده خودتان، برای ایمان خودتان تلاش میکنید؛ نگذارید دشمنِ این ایمان، دشمنِ این آرمان از شما سوء استفاده کند.»
 
انتشار این مطلب در تابناک و کازرون نما و روزنامه‌ی ابتکار

نظرات  (۵)

آرائ رئیس جمهور به آرائ من نزدیکتراست از هاشمی عجب !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مقام معظم رهبری: من البته در موارد متعددى با آقاى هاشمى اختلاف‏نظر داریم، که طبیعى هم هست.

توجه کنید: (...که طبیعی هم هست.)

مثل اختلاف نظری که مقام معظم رهبری با امام خمینی در مسئله میرحسین موسوی داشتند و طبیعی هم بود.
این شباهت، یک شباهت تاریخی است:
اختلاف آیت الله خامنه ای با امام خمینی درباره میرحسین موسوی و اختلاف آیت الله هاشمی رفسنجانی با آیت الله خامنه ای درباره احمدی نژاد!

این کاملا طبیعی است.

متاسفانه این امور طبیعی برای انسانهای کم ظرفیت مساله مهمی تلقی می شود!
اختلاف طبیعی است
نزدیکتر بودن ؟؟؟؟؟
مغالطه نکنیدعزیز من! نزدیک تر به چی؟ فرمودند: «به نظر بنده نزدیکتر است».
پس باز هم به بحث اختلاف نظر در بعضی مسایل بر می‌گردد.
علاوه بر این نفرمودند که نظرات آقای احمدی نژاد کاملاَ با نظرات ایشان منطبق و یا نظرات آقای هاشمی هیچ انطباقی با نظرات ایشان ندارد بلکه یکی نزدیک و دیگری نزدیک تر است که این هم طبیعی است.
(دوباره در مثال امام و میرحسین و رهبری دقت کنید!)
دیدگاههای فرهنگی & سیاست خارجی و عدالت اینها را آقا گفت نه در مورد احمدی نژاد
چرا تحریف میکنید ؟
چند سوال
1- چرا هاشمی از فرزندانش برائت نمی جوید؟
2- چرا هاشمی در برابر اغتشاشات ساکت است ؟
3- چرا هاشمی در مورد سلامت انتخابات تشکیک کرد (علیرغم فرموده های رهبری)
4- چرا بعد از گزارش دیوان محاسبات بحث یک میلیارد را مطرح کرد ؟
5- چرا صحنه گردان اغتشاشات بچه های اویند +

ضمیر مرجع خود را پیدا می کند
شما زحمت نکشید
دوست عزیز
سلام
اولا مقام معظم رهبری نفرمودند آقای احمدی نژاد و آقای هاشمی در اصل عدالت اختلاف نظر دارند بلکه فرمودند در «نحوه‏ى اجراى عدالت اجتماعى اختلاف نظر دارند.»
همچنین در «برخی مسایل فرهنگی» و نه تمام آنها

(پس لطفا شما تحریف نفرمایید)

اما پاسخ سئوال‌هایتان:

1. اولاً: مؤمنین درباره‌ی هرکس متناسب با خود او قضاوت می‌کنند «و لاتزر وازرة وزر اخری».
ثانیاً: مگر رهبری نفرمودند: «در مورد بستگان و کسان، هر کس، هر ادعائى دارد، بایستى در مجارى قانونى خودش اثبات بشود و قبل از اثبات نمی‌شود اینها را رسانه‏اى کرد. اگر چیزى اثبات بشود، فرقى بین آحاد جامعه نیست؛ اما اثبات نشده، نمی‌شود اینها را مطرح کرد و قاطعاً ادعا کرد. وقتى اینجور حرف‌ها مطرح می‌شود، تلقى‏هاى نادرست در جامعه به وجود مى‏آید، جوان‌ها چیز دیگرى خیال می‌کنند، چیز دیگرى می‌فهمند.» پس چرا به قسمتی از سخنان رهبری تمسک می‌کنید و قسمتی دیگر را رها می‌کنید؟!

2. فعال بودن تنها به صدور اعلامیه نیست. مگر اعلامیه‌های دیگران اغتشاشات را پایان داد؟!

3. هاشمی قبل از انتخابات بارها بر سلامت انتخابات تاکید کرده است. به عنوان نمونه می توانید به سخنرانی وی در شب 14 خرداد در حرم امام مراجعه کنید که گفتند: زمزمه‌هایی که شنیده می‌شود از صندوق چه کسی بیرون می‌آید حرف ضد انقلاب است
http://www.fardanews.com/fa/pages/?cid=84340
در روز انتخابات هم گفتند که «آنچه از صندوق رای بیرون بیاید، همه باید از آن تبعیت کنند» بعد از اعلام نتایج انتخابات تاکنون نیز هیچ موضعی نگرفتند.

4. جهت اطلاع شما درباره گم شدن یک میلیارد دلار دیوان محاسبات اعلام کرده است که بر خلاف ادعای آقای رییس جمهور این پرونده مختومه نشده است. لطفا به سایت دیوان محاسبات مراجعه کنید:
http://www.dmk.ir/newviews.aspx?id=0adfget595630

..............................ادامه دارد.
..........
ادامه از قبل ................................

5. متاسفانه مواضع شما در تضاد با مواضع صریح رهبری است ایشان درباره صحنه گردان اغتشاشات فرمودند: «این تخریبهائى که انجام میگیرد، این کارهاى زشتى که انجام میگیرد، بعضاً جنایاتى که واقع میشود، مربوط به هیچکدام از این اطراف قضیه نیست؛ این مربوط به مردم نیست، مربوط به نامزدها نیست؛ مربوط به خرابکارهاست، مربوط به اخلالگرهاست. نبادا کسى توهم کند و تصور بکند که این مربوط به این است که اینها طرفدار فلان نامزدند؛ نه، اینها مثل همان کسانى هستند که اختلافات مذهبى را بین مسلمانها راه مى‏اندازند که ما مکرر گفته‏ایم اینها نه سنى‏اند، نه شیعه؛ شیعه را علیه سنى، سنى را علیه شیعه تحریک میکنند، و در وضع اتحاد جامعه‏ى عظیم ما هم همین جور است. کسانى که یک طرف را علیه یک طرف تحریک میکنند، کارهائى میکنند به عنوان طرفدارى از یک جهت، در حالى که حقیقتاً طرفدارى از او نیست؛ اینها نه از این طرفند، نه از آن طرف. اینها کسانى هستند که با اصل نظام مخالفند، با آرامش کشور مخالفند، طرفدار تشنجند، طرفدار اغتشاشند، میخواهند آرامش نباشد. هر کس سرِ کار باشد، اگر نتائج انتخابات غیر از این هم میشد، بنده به طور اطمینان میتوانم عرض بکنم که باز اینجور حوادثى دیده میشد، باز این حوادث پیش مى‏آمد، براى اینکه اصلاً آرامش در کشور نباشد. آنها امنیت کشور را و آرامش کشور را هدف گرفته‏اند و میخواهند این را از بین ببرند.»

خداوند همه ما را هدایت کند.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">