توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

رضا صنعتی هستم؛ متولد 1357، اهل کازرون فارس
در اینجا آثار و نوشته‌های خود را منتشر می‌کنم. امید که هم مورد استفادۀ شما و هم توشه‌ای برای آخرتم باشد.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

تعیین سیاست‌های هسته‌ای ایران چه در گذشته و چه امروز تنها در محدوده‌ی اختیارات دولت نبوده است بلکه این سیاست‌ها با نظارت مقام معظم رهبری اعمال می‌شده است.


بهتر است به برخی از سخنان مقام معظم رهبری درباره‌ی سیاست‌های دیروز و امروز هسته‌ای کشورمان اشاره‌ای داشته باشیم. در تاریخ 11 آبان ماه 1382 یعنی زمانی که از یک سو برخی جریان‌های سیاسی، سیاست‌های هسته‌ای ایران را سیاست‌هایی بر پایه‌ی تسلیم در برابر زورگویان بین المللی ارزیابی می‌کردند و برخی دیگر از جریان‌های سیاسی نیز واقعاً خواستار تسلیم در برابر این زورگویی‌ها بودند، حضرت آیت الله خامنه‌ای در سخنان مهمی فرمودند:

«به نظر بنده هر دو نوع نظریه‏اى که درباره مذاکراتِ انجام گرفته وجود دارد، غیر منطبقِ با واقع است. یک طرز فکر این است که افراد مؤمن و غیور ما تصوّر مى‏کنند دولت تسلیم شد، که باید گفت این‏طور نیست و هیچ تسلیمى تا این‏جا وجود نداشته است. این یک حرکت سیاسى و کار دیپلماسى است. طرز فکر دیگر که در نقطه مقابلِ طرز فکر اوّلى است، این است که عدّه‏اى خیال مى‏کنند دیگر نباید معطّل کرد و هرچه آنها مى‏‌خواستند باید داد تا مبادا بهانه‏گیرى کنند! این هم درست نیست و دستپاچه شدن است. از طرف دیگر، این تفکّر هم که عدّه‏‌اى از دشمنان جمهورى اسلامى دارند و خیال مى‏کنند که دیگر قلّاب در دهان جمهورى اسلامى گیر کرده و چاره‏اى ندارد، درست نیست؛ نخیر، این طرز فکر هم خوش خیالى و خیال خام است. ما در هر جا حرکتى کرده باشیم که به نقطه‏اى برسد که به منافع جمهورى اسلامى خدشه و تردید وارد شود، همان‏جا آن حرکت را بدون هیچ تردیدى قطع مى‏کنیم. بنابراین ما راه‏هاى مسالمت‏آمیز و همراه با عزّت جمهورى اسلامى را براى حفظ کشور و این دستاورد طى مى‏کنیم، که خطّ قرمزش این است که بخواهند در امور داخلى ما دخالت کنند. اگر بخواهند بگویند "ما مى‏خواهیم اطمینان پیدا کنیم" ما حرفى نداریم و همین کارى که تا الان اتّفاق افتاده است، بعد از این هم همین کار در حدّى انجام خواهد گرفت. البته تصمیم‏گیرىِ نهایى، طبق قانون بر عهده مجلس شوراى اسلامى است و بعد هم شوراى نگهبان که بایستى آن را با شرع و قانون بسنجد. تاکنون دولت هیچ تصمیمى نگرفته و نمى‏تواند هم بگیرد؛ الآن مسئولان محترم، کارِ مقدّماتى انجام داده‏اند. آنچه که تاکنون مسئولان محترم - چه آقاى دکتر روحانى و چه آقاى رئیس جمهور و مسئولان دیگر - حقیقتاً زحمت کشیدند، این است که با دقّت و ملاحظه جوانب، کار کرده‏اند و حواسشان جمع است که کارى برخلاف مبانى و اصول انجام نگیرد. بنده هم مطّلع هستم و هرجا احساس کنم که برخلاف ضوابط، اهداف و عزّت ملى و جهت‏گیرىِ نظام اسلامى کارى انجام مى‏گیرد، مطمئنّاً نخواهم گذاشت و جلوش را مى‏گیرم. البته تاکنون چنین مسأله‏اى پیش نیامده و به فضل الهى امیدواریم بعد از این هم بتوانند با همه جهات، این کار را پیش ببرند.»

تأیید سیاست‌های هسته‌ای از سوی مقام معظم رهبری تا پایان فعالیت دولت هشتم ادامه داشت. زمانی هم که نظام به این نتیجه رسید که تعلیق‌های داوطلبانه‌ی خود را که به هدف اعتمادسازی صورت گرفته بود بردارد مقام معظم رهبری تأکید داشتند که این اقدام در همان دولتی انجام شود که تعلیق در زمان آن صورت گرفته است. و دولت هشتم نیز در اواخر فعالیت خود بر اساس سیاست‌ نظام و سخنان مقام معظم رهبری تعلیق را برطرف کرد.

در این مدت مسئولان نظام خصوصاً حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی (دبیر شورای عالی امنیت ملی) تلاش بسیار زیادی را در جهت دفاع از حقوق ملت ایران و مدیریت پرونده‌ی هسته‌ای زیر نظر مقام معظم رهبری انجام دادند تا حدی که حضرت آیت الله خامنه‌ای پس از تغییر دبیر شورای عالی امنیت ملی توسط رییس جمهور جدید (دکتر احمدی نژاد) در دیدار با اعضاى این شورا در تاریخ 24 مرداد ماه 1384 درباره عملکرد دکتر حسن روحانى در مسئولیت دبیرى شوراى عالى امنیت ملى فرمودند:

 «آقاى روحانى از مدیران کارآمد، فعال و دلسوز نظام است و ایشان در شانزده سال گذشته یک مدیریت عاقلانه، متین و مستمر را ارائه داد.»

علاوه بر این در تاریخ 18 مهر 1385 یعنی زمانی که از طرف یک جریان سیاسی تلاش گسترده‌ای برای زیر سؤال بردن سیاست‌های گذشته‌ی هسته‌ای صورت می‌گرفت مقام معظم رهبری مجدداً به دفاع از این سیاست‌ها پرداخته و فرمودند:

«همچنانى که پیشروى تاکتیک است، عقب‏نشینى هم تاکتیک است. یک جا فرمانده لازم مى‌‏داند عقب‏نشینىِ تاکتیکى بکند، که اگر نکند، خیانت است؛ همچنانى که اگر آنجایى که باید پیشروى کند، پیشروى نکند، خیانت است. فرق عقب‏نشینى تاکتیکى با فرار چیست؟ تفاوتش این است که تحت انتظام فرماندهى و یک عمل منضبط است. فرار، یک عمل غیرمنضبط است و ناشى از رها شدنِ آن ریسمان محکمى است که انسان به آن چنگ زده و ناشى از خالى شدن و تهى شدن است. آنجایى که لازم است، به جلو حرکت مى‏کنیم؛ آنجایى که لازم است، با تندى؛ آنجایى که لازم است، با کندى؛ آنجایى که لازم است، یک قدم به عقب، دو قدم به جلو. خداى متعال هم کمک مى‏کند. در قضیه هسته‏اى هم همین کار شده و بعد از این هم خواهد شد. ما آن دو سال، دو سال و نیم، آن مشى‏اى که داشتیم، اگر آن مشى را نمى‏کردیم، امروز ممکن بود خودمان را ملامت کنیم، بگوییم چرا آن راه را تجربه نکردیم؟ حالا نه، با دلِ قرص و با دید روشن، مى‏دانیم داریم چه کار مى‏کنیم. آن راه را هم تجربه کردیم و دیدیم... حالا سندهاى اینها هم یک روزى ان‏شاءاللّه منتشر خواهد شد. کلمه‏کلمه حوادث این روزهاى گوناگون ثبت و یادداشت و ضبط شده است؛ یک روزى در اختیار افکار این ملت قرار خواهد گرفت و ان‏شاءاللّه روشن خواهد شد که در این مدت چه گذشته است. آن روز هم معلوم بود، منتها خوب، لازم بود. آن حرکت، حرکتِ لازمى بود و آن انجام گرفت. امروز هم این حرکت، حرکتِ درستى است. سیاست ما در مورد مسئله هسته‏اى، سیاست روشنى است: پیشرفت، پافشارى برحق ملت ایران بدون عقب‏نشینى؛ البته با منطق روشنى که داریم. هدف هم هدفِ انسانى و روشنى است.»

مرتبط:

پرونده‌ی هسته‌ای ایران و مستندسازی صدا و سیما

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۲/۱۹

نظرات  (۴)

شما را به خدا دیگه از رهبر برای دفاع از روحانی مایه نگذارید!!! این درست است که سیاست خارجی «از خط قرمزهای نظام نمیگذرد» یعنی رهبر چنین اجازه ای را نمیدهند. چنان که خودشان هم فرموده ند. یعنی برآیند برآیندیست که «حداقلهای مدنظر رهبری»را دارد. معنی خط قرمز همین است. اما این بمعنی آن نیست که ایده آل رهبر هم هست. و به معنی آن هم نیست که تمام بازیگران این عرصه نخواسته اند و سعی نکرده اند که از این خط قرمزها بگذرند
چنان که دکتر باقری(معاون شورای عالی امنیت ملی) گفته ند در زمان تعلیق، آقایان برای اعتمادسازی هرچه بشتر گفتند«حتی برای دانشمندان هسته ایمان هم یک اشتغال دیگر جور میکنیم»!!! که یعنی اساسا آقا دانش هسته ای بی دانش هسته ای! یعنی «ساختار علمی»پشتوانه را هم از بیخ ویران کردن.
بعد اینجا بود که رهبر اجازه ی این کار را ندادند.
بعد، در فرمایشاتی که خودتان از رهبر آورده اید دوباره نیک بنگرید! این چگونه دفاعی است: «اگر آن مشى را نمى‏کردیم، امروز ممکن بود خودمان را ملامت کنیم، بگوییم چرا آن راه را تجربه نکردیم؟ حالا نه، با دلِ قرص و با دید روشن، مى‏دانیم داریم چه کار مى‏کنیم. آن راه را هم تجربه کردیم و دیدیم» یعنی چی؟ یعنی اصل آن راه درست نبود. منتها اگر نمیرفتیم تا ته یک عده ای میگفتند کاش آن راه را میرفتید!
درست مثل اعتمادی که حضرت امام به بازرگان میکنند، تا حجت بر همه تمام شود که راه ملیگرایی را هم رفتیم، تهش این شد.
بعلاوه در خاطرات شهید احمدیروشن میخوانیم که این دو سال تعلیق و آمد و شد بی حساب بازرسان آژانس چطور منجر به جاسوسی بیشتر غرب از ما شد و با شناسایی قطعات از روی مارکهاشان شرکتهای فروشنده قطعات به ما را تحریم کردند!
پاسخ:
پاسخ: با سلام
حرف شما مثل این است که رهبری بفرمایند: «نظرات احمدی‌نژاد به نظرات من نزدیک‌تر است» بعد یک نفر به این سخن رهبری استناد کند و شما در مقابل به او بگویید برای دفاع از احمدی‌نژاد از رهبری مایه نگذارید! آن شخص در برابر منطق شما چه می‌تواند بگوید؟! بنده دقیقاً حال همان شخص را دارم. تعبیرات رهبری بسیار صریح و تعابیر شما اجتهاد در برابر نص است!
آیا شما علاوه بر مطالعه سخنان آقای باقری اصل خاطرات آقای روحانی را هم مطالعه کرده‌اید؟! یا شما هم از جمله افرادی هستید که فقط نقد یک کتاب را می‌خوانند بدون آن‌که به اصل آن مراجعه کنند؟
والا من نه کتاب خاطرات آقای روحانی را خوانده م نه نقدش را. چون تاحالا گیر نیاوردمش. اگر بیارم، میخونم. منتها برای شناختن آقای روحانی و سیاستهای هسته ایشان لزوما نیاز به خواندن کتاب خاطرات نیست. چیزیست که عیان است. مواضع همین امروزشان هم هویداست. بعلاوه بالاخره آقای روحانی جزء اتوبوس اصلاحات هست یا نیست؟ تمام تز سیاست خارجی اصلاحات تنشزدایی بود یا نبود؟ تنشزدایی بمعنای «با ابرقدرتها درگیر نشوید» بود یا نبود ؟ اینها که واضحاتند.
اجتهاد دربرابر نص را نمیدانم دقیقا چرا گفتید. ازین بخش کلام رهبر که از متن خودتان آوردم. چیز دیگری استنباط میکنید شما؟! :باید این راه را میرفتیم، (راه تعلیق و اجابت خواسته ها س غرب) تا امروز با دل قرص این یکی راه را برویم. یعنی تنها و تنها فایده ی طی آنراه این بوده.
ضمنا آنجمله ی رهبر درمورد احمدینژاد، مال روز29خرداد، در حوزه ی بحث تئوریک بود: در سیاست خارجی، اقتصاد، فرهنگ، نظرات درمورد عدالت بین آقای احمدینژاد و اقای هاشمی اختلافنظر است ، نظر بنده هم به نظر احمدینژاد در این حوزه ها، نزدیکتر
این بمعنا تایید سرتاسر عملکرد و حتی سرتاسر دیدگاههای احمدینژاد نیست. آقا در مقام تئوری و نظر، و آنهم در مقایسه این را گفته ند.
پاسخ:
پاسخ: پاسخ در ادامه آمده است.
آقای صنعتی! این طیف روزی صدبار هم ذکر «رهبر رهبر» بگیرند، ما «نه غزه نه لبنان» گفتنشان را فراموش نمیکنیم. و خیلی چیزها گفتن دیگرشان را. سیاست خارجی اینها نوعا «پا روی دم ابرقدرت نگذار» است تا بگذارد زندگی بکنی!
کاش حداقل صداقت بخرج میدادید و با ادبیات خودشان ازشان دفاع میکردید که با افتخار مینویسند :«نان میخواهیم. نه اورانیوم غنی شده.»!!!(این را در مخالفت با لاریجانی نوشته بودند بچه های دانشگاه ما. آنهایی که از رفتن جناب روحانی از شورای امنیت و جایگزینیشان با لاریجانی ناراحت بودند)
پاسخ:
پاسخ: متأسفانه فضای جامعه آنقدر آلوده شده‌ که وقتی بنده تلاش می‌کنم تا با شما گفتگویی سالم داشته باشم، در مقابل باید به بی‌صداقتی متهم شوم! این چه انقلابی‌گری است که اخلاق در آن جایی ندارد؟!
خواهر من! این عینک تاریک را بردارید. هیچ دو نفری در تمام مسایل به یک شکل نمی‌اندیشند که شما میلیون‌ها نفر را یک کاسه می‌کنید.
فرض کنیم چند جوان فریب خورده و یا برخی عناصر خودباخته رفتار غلط یا خائنانه‌ای را انجام دادند آیا این مجوز می‌شود که همه‌ی آنها که مثل ما نمی‌اندیشند را یک کاسه کرده، چشمانمان را ببندیم و هرچه خواستیم، بگوییم؟! برخی از افرادی که شما آنها را به انواع و اقسام اتهامات می‌رانید (جدای از اختلاف سلایقی که ممکن است با بنده یا شما داشته باشند) زمانی که دیگران کنج عافیت گزیده بودند زندگی و حیاتشان را صرف مبارزه، تلاش، سازندگی و اعتلای این کشور کرده‌ و رنج‌های فراوانی را متحمل شده‌اند. از ماجرای آقای احمدی‌نژاد عبرت بگیرید. برای دفاع از احمدی‌نژاد نوظهور چه تعداد شخصیت‌های ارزشمند نظام منزوی شدند؟! گمان می‌کنید این رفتارها از نگاه خدا مخفی می‌ماند؟! به عنوان مثال آیا شما می‌دانید سن آقای لاریجانی کمتر از آقای احمدی‌نژاد است؟ سوابق این دو را تا قبل از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد بررسی کنید. فاصله‌ها را ببینید. آن وقت بگویید که چگونه شخصی مثل احمدی‌نژاد بدون پشتوانه و بهره کافی از شناخت دین و حضور درخشان در مهم‌ترین عرصه‌های انقلاب ناگهان مدعی برپایی دولت اسلامی و اجرای عدالت می‌شود؟ اما بزرگترین تخلف‌ها و اختلاس‌ها در دولت او شکل می‌گیرید. آیا بدون ساده‌اندیشی عده‌ای و بدون منزوی کردن بزرگان امکان ظهور چنین افرادی میسر است؟ این خطا تا کی تکرار خواهد شد؟! شما بر شاخه نشسته و بن می‌برید.
1. سخنان آقای باقری در مقام نقد کتاب آقای روحانی بود. اگر نخوانده‌اید چطور به آن استناد می‌کنید؟!
2. چطور است نوبت به آقای جلیلی که می‌رسد، گفته می‌شود که ایشان با نظر رهبری منصوب شده‌اند نه با انتخاب آقای احمدی‌نژاد اما وقتی نوبت به آقای روحانی می‌رسد جزو قطار اصلاحات هستند!
3. آقای روحانی 16 سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بودند. نص مقام معظم رهبری درباره دوران مسئولیت ایشان چنین است: «آقاى روحانى از مدیران کارآمد، فعال و دلسوز نظام است و ایشان در شانزده سال گذشته یک مدیریت عاقلانه، متین و مستمر را ارائه داد.» آقای روحانی در چهار سال اخیر نیز نماینده مقام معظم رهبری در این شورا بوده‌اند. اینها نص کلامی و عملی رهبری است و برداشت شما اجتهاد در برابر این نص است.
4. اینکه رهبری می‌فرمایند «عقب‌نشینی تاکتیک است»، اینکه می‌گویند «اگر در زمان عقب‌نشینی، عقب‌نشینی نکنند خیانت است»، اینکه «پیش‌روی و عقب نشینی را منوط به نظر فرمانده می‌کنند»، اینکه می‌گویند «در قضیه هسته‌‏اى همین کار شده» اینکه صریحاً می‌فرمایند: «آن حرکت [عقب‌نشینی]، حرکتِ لازمى بود» اینها هم نص است که در مقابل اجتهاد شما قرار دارد.
5. گاهی تجربه و اتمام حجت هدف است.
6. فرض کنید بر اساس جبر تاریخی جای این دو دولت عوض می‌شد. ابتدا دولت احمدی‌نژاد سر کار می‌آمد و بعد از آن دولت اصلاحات. سیاست و تاکتیک که متعلق به فرمانده بود نه دولت. در آن صورت آیا دولت اصلاحات یا برخی حامیان پراحساس آن حق داشتند دولت احمدی‌نژاد را به سازش متهم کند.
7. تشنج‌زدایی با کشورهای غیرمتخاصم جزو سیاست‌های خارجی نظام است که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است. متأسفانه ما در سال‌های اخیر تا توانستیم دامنه‌ی کشورهای متخاصم را افزایش دادیم.
8. در مثال مناقشه نیست.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">