حجت الاسلام رضا صنعتی نویسنده‌ کتاب «هاشمی در سال هشتاد و هشت» درباره سخنان معاون فرهنگی وزارت ارشاد گفت: آقای دری در حالی از عدم اعطای مجوز به کتاب‌های توهین آمیز علیه آقای هاشمی خبر داده است که از سال 1388 به بعد کتاب‌های زیادی علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی با ادبیات توهین‌آمیز از وزارت ارشاد مجوز نشر گرفته‌اند و در مجموعِ این کتاب‌ها اتهاماتی چون عدم حضور چشم‌گیر هاشمی در صحنه‌های مبارزاتی، فساد، هواپرستی، عدم اعتقاد به حقیقت ثابت، عدم تسری باور‌های ایدئولوژیک به تصمیمات سیاسی، پایه‌گذاری پراگماتیسم در کشور، ترویج سکولاریسم، عدم اعتقاد به اصالت مکتب، عدم التزام به ولایت فقیه، سوء استفاده از بیت المال، کمک به برخی از افراد در انجام مفاسد اخلاقی و اقتصادی، همکاری آگاهانه با دشمن برای ایجاد فتنه در کشور، آشوب طلبی، ترویج اسلام اشرافیت، خودبینی و... به آیت الله هاشمی رفسنجانی نسبت داده شده است.


صنعتی تصریح کرد: با این حال معلوم نیست چه تهمت و اهانتی در کتاب‌هایی که از وزارت ارشاد مجوز گرفته‌اند؛ از قلم افتاده و قرار بوده در هفت کتاب جدیدی که آقای دری از آنها خبر داده است؛ این از قلم افتادگی‌ها جبران شود اما وزارت ارشاد اعطای مجوز به آنها را به مصلحت ندانسته است؟

نویسنده کتاب «هاشمی در سال 88» در ادامه می‌افزاید: نکته قابل توجه دیگر آنکه کتابی که معاون فرهنگی وزارت ارشاد از آن به عنوان کتابی در تأیید مواضع آیت الله هاشمی رفسنجانی یاد کرده، تنها کتابی است که به گزارش کامل و دقیق مواضع وی در سال 1388 (بدون ارائه‌ی تحلیل درباره آن مواضع) پرداخته است. به عبارت دیگر وزارت ارشاد در حالی که مانع از انتشار اصل مواضع آقای هاشمی می‌شود، به کتاب‌های متعددی با عنوان نقد همین مواضع مجوز نشر می‌دهد.

وی افزود: نکته‌ی‌ عجیب دیگر در توجیه رفتار تبعیض‌آمیزی که از سوی وزارت ارشاد با کتاب‌هایی که درباره‌ اندیشه‌ سیاسی هاشمی نگاشته شده، استناد معاون محترم وزیر به انتخاب کتاب تفسیر آیت‌الله هاشمی به عنوان کتاب سال در حوزه‌ی دین است. این در حالی است که انتخاب کتاب سال یک روند کاملاً علمی دارد و اگر کتابی از قوت علمی لازم برخوردار بود اما بخاطر گرایش‌های سیاسی نویسنده از زمره‌ی کتاب‌های برگزیده خارج شد جای گلایه دارد و الا انتخاب کتابی که از امتیازات علمی لازم برخوردار بوده است نه جای منتی دارد و نه توجیه مناسیی برای عدم اعطای مجوز به کتابی درباره‌ی اندیشه‌ی سیاسی همان نویسنده است.

نویسنده کتاب مذکور همچنین راجع به اظهارنظر رسمی وزارت ارشاد درباره‌ کتاب خود گفت: وزارت ارشاد تاکنون نظرنهایی خود درباره‌ی کتاب را اعلام نکرده است و تاکنون تنها پاسخی که دریافت کرده‌ام آن بوده است که باید صبر کنم تا نتیجه‌ مطالعه‌ کتاب توسط بررس جدید آن مشخص شود. 

به گزارش خبرگزاری ایلنا، بهمن دری معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در حاشیه همایش داستان کوتاه در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت درباره عدم صدور مجوز برای یکی از کتاب‌هایی که در تایید مواضع آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشته شده است، گفته بود: ما به مسایل، جزیی نگاه نمی‌کنیم بلکه یک امر بالاتری را می‌بینیم. در هیچ دوره‌ای مانند این دوره در بخش کتاب سال به منتقدان دولت و نویسندگانی که منتقد دولت بودند جایزه داده نشده است، در حالی که در این دوره و در جایزه کتاب سال، کتاب‌های آیت الله هاشمی رفسنجانی، سیدحسن خمینی و محقق داماد مورد تقدیر قرار گرفته‌اند.

آنچه برای ما ملاک است قانون است و ما براساس قانون اگر به فردی توهین شود قطعاً برخورد می‌کنیم ملاک ما در درجه اول قانون و بعد فرمایشات مقام معظم رهبری است که تأکید دارند چتر گسترده‌ای باید بر سر تمام کسانی که دلشان با انقلاب است باشد و آن‌ها مورد حمایت قرار گیرند.

در حال حاضر از ۸ کتابی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم درباره مواضع آیت الله هاشمی رفسنجانی درخواست مجوز کردند فقط یک کتاب در تأیید مواضع ایشان است و ۷ کتاب در نقد شدید ایشان نوشته شده است که ما به آن‌ها مجوز ندادیم هر چند قانون به ما این اجازه را می‌دهد که در برخی از شرایط سیاسی به برخی کتاب‌ها مجوز ندهیم.