توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

رضا صنعتی هستم؛ متولد 1357، اهل کازرون فارس
در اینجا آثار و نوشته‌های خود را منتشر می‌کنم. امید که هم مورد استفادۀ شما و هم توشه‌ای برای آخرتم باشد.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

نکاتی درباره ی مقاله ی مروری بر تاریخچه ی جاده

شنبه, ۱۰ فروردين ۱۳۸۷، ۰۳:۵۲ ق.ظ
 •  عنوانی که اینجانب برای این مقاله انتخاب کرده و با خط درشت بالای متن آن نوشته بودم «از کازرون تا دشت ارژن» بود اما متأسفانه بدون هماهنگی با بنده عنوان جعلی «پرونده ای برای جاده» بر روی صفحه ی اول ماهنامه نقش بسته بود!
 •  علی رغم نکات مذکور از تمام اهل نظر و خوانندگان این مقاله تقاضا دارم که چنانچه انتقاد یا پیشنهادی نسبت به تکمیل این مقاله دارند، اینجانب را از نظرات خود بهره مند سازند تا انشاءالله متن تکمیل شده ی آن به صورت کتاب در اختیار همشهریان عزیز قرار گیرد.
 • توضیحات مدیر مسئول محترم ماهنامه‌ی شهر سبز

  عرض پوزش

  نویسنده‌ی محترم مقاله‌ی «مروری بر تاریخچه‌ی جاده‌ی کازرون- دشت ارژن»

  با سلام و تحیت

  بدینوسیله از آن محقق و پژوهشگر متعهد و دلسوز برادر حجةالاسلام رضا صنعتی نویسنده‌ی مقاله‌ی «مروری بر تاریخچه‌ی جاده‌ی کازرون – دشت ارژن (از ابتدا تا افتتاح)» که در نشریه‌ی شهرسبز شماره‌ی 44 با سر تیتر «پرونده‌ای برای جاده» درج گردید:

  اولاً؛ تشکر و قدردانی می‌شود و با توجه به آثار ارزنده‌ای که با سخت‌کوشی جنابعالی تا به حال به چاپ رسیده و یا در دست چاپ است، به دور از اغراق، جنابعالی و امثال شما طلبه‌ها و دانشجویان متعهد و خلّاق در عرصه‌های علمی، فرهنگی و دفاع از ارزش‌های دینی مایه‌ی افتخار دیار سلمان فارسی «شهرستان کازرون» دانسته و برای جنابعالی و همه‌ی فعالان متعهد و مسئول عرصه‌ی علم و فرهنگ آرزوی توفیقات روزافزون داریم.

  ثانیاً؛ نسبت به بعضی موارد انتقادی جنابعالی در رابطه با درج مقاله‌ی «مروری بر تاریخچه‌ی جاده‌ی کازرون – دشت ارژن» در شهرسبز وارد دانسته و از این بابت پوزش خواسته و به علت عدم حضور خود و قرار نگرفتن دست‌اندرکاران در جریان کامل کم و کیف تهیه و تنظیم آن و حسن نیّت آنها که با توجه به منابع تهیه در پی‌نوشت، تصوّر همکاری آن مؤسسات و افراد دانسته و از آنها تشکر و قدردانی شده، که الته حق با شماست، ولی در مورد عدم اعمال آخرین حذف و اضافه و اطلاحیه، چون چند مورد تغییر و حذف و اضافه انجام و باعث تأخیر زیاد در انتشار نشریه گردید، لذا فرصت اصلاحیه‌ی آخر پیدا نشد.

  موفق باشد.

  مدیر مسئول

  ماهنامه‌ی شهرسبز، فروردین 1387، ش 45، ص 5.

   

  موافقین ۰ مخالفین ۰ ۸۷/۰۱/۱۰

  نظرات  (۹)

  ۱۰ فروردين ۸۷ ، ۰۳:۵۴ ابوالفضل قوچانی
  با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز
  شما به بزرگترین و جذاب ترین سایت ایران دعوت شده اید ...

  لطفا جهت اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

  http://www.iransohrab.ir
  دعوت ما را پذیرا باشید

  با آرزوی موفقیت برای شما
  ۲۳ فروردين ۸۷ ، ۱۷:۲۵ نقل از بابونه-1
  ماهنامه ی شهر سبز در شماره 44 (بهمن و اسفند 1386) مقاله ای با عنوان «پرونده ای برای جاده» و در هشت صفحه به چاپ رساند . در صفحه ی 11 و در پایان این مقاله آمده بود : « از کلیه کسانی که در جمع آوری این مطالب و همچنین به چاپ رسانیدن آن با ما [تحریریه شهر سبز و ستاد افتتاح جاده] همکاری نمودند بالاخص مسئول محترم ستاد افتتاح جاده ، نشریات طلوع ، سلمان و بیشاپور کمال سپاس و قدردانی را داریم .»

  در واقع ماهنامه ی شهر سبز چنین وانمود کرده که این مقاله توسط تحریریه ی شهر سبز و ستاد افتتاح جاده تنظیم شده است . تا اینکه در تاریخ 10 فروردین ماه سال 1387 آقای رضا صنعتی از طلاب کازرونی مقیم قم در مطلبی تحت عنوان «نکاتی درباره ی مقاله ی مروری بر تاریخچه ی جاده» که در وبلاگ توحید درج شده ، مدعی شد که : « تحریریه ی شهرسبز، ستاد افتتاح جاده یا مسئول آن، همچنین دیگر نشریات محترم شهرستان هیچ نقشی در نگارش این مقاله نداشته اند بلکه تنها هفته نامه ی سلمان بخشی از آرشیو خود را در اختیار اینجانب قرار داده بود »

  آقای صنعتی برای این کار خود که نامش را در پایان همان مقاله درج نکرده استدلال جالبی دارد!: « چون بخشی از آن[مقاله] به عملکرد مثبت نماینده ی محترم مردم در مجلس هفتم (در پی گیری احداث جاده) اختصاص یافته بود و اینجانب علی رغم این مسأله در انتخابات مجلس هشتم معتقد به اصلحیت کاندیدای دیگری بودم و از طرف دیگر؛ انتشار آن مقاله مقارن با ایام انتخابات مجلس هشتم شد لذا از ذکر نام خود در این مقاله اجتناب کردم تا شائبه ی حمایت بنده از کاندیداتوری ایشان در ذهن خوانندگان محترم شکل نگیرد.»!

  علاوه بر این آقای رضا صنعتی معتقد است که : « اینجانب قبل از انتشار مقاله، از طریق حذف و اضافه ی برخی مطالب؛ تغییراتی در متن مقاله داده و با توجه به سکونت در شهر مقدس قم متن جدید را از طریق پست الکترونیک برای ماهنامه ارسال کردم اما متأسفانه علی رغم اعلام وصول متن جدید، پس از انتشار ماهنامه متوجه شدم که تغییری در متن اولیه ایجاد نشده است!» و « عنوانی که اینجانب برای این مقاله انتخاب کرده و با خط درشت بالای متن آن نوشته بودم «از کازرون تا دشت ارژن» بود اما متأسفانه بدون هماهنگی با بنده عنوان جعلی «پرونده ای برای جاده» بر روی صفحه ی اول ماهنامه نقش بسته بود!» .
  ...
  ۲۳ فروردين ۸۷ ، ۱۷:۲۶ نقل از بابونه-2
  ....اکنون این سوال پیش می آید که «پرونده ای برای جاده» متعلق به کیست ؟! تحریریه ی شهر سبز و ستاد افتتاح یا رضا صنعتی .چنانچه ادعای آقای رضا صنعتی درست باشد ، مایه ی تاسف است که یک نشریه با ادعای اصولگرایی مرتکب چنین خطاهایی شده باشد ، یعنی هم مطلب را به نام خود و ستاد افتتاح جاده مصادره کرده ، هم علی رغم اعلام وصول متن جدید ، تغییری در متن اولیه ایجاد نکرده ! و هم بدون هماهنگی با نویسنده ی مطلب عنوان جعلی «پرونده ای برای جاده» برای مقاله انتخاب کرده است .

  آقای رضا صنعتی نیز بایستی در اسرع وقت تغییراتی را که باید اعمال می شده و نشده برای ماهنامه ی شهر سبز ارسال نماید و یا حدا اقل در وبلاگ خودشان درج نمایند تا چنانچه کسانی بخواهند این مقاله را نقد کنند بدانند که متن کامل و اصلی کدام است و نویسنده ی آن چه کسی بوده است ؟! وبلاگ بابونه
  ضمن عرض سلام و تشکر از توجه شما همشهری عزیز و گرامی

  از این که با توجه خود به نوشته ی اینجانب، مرا مرهون الطاف خود قرار دادید کمال سپاسگزاری و امتنان را دارم در عین حال تذکر نکات زیر را لازم می دانم.

  1. دوست گرامی! کاش برای پی بردن به صحت ادعای اینجانب مبنی بر این که نویسنده ی مقاله ی مذکور کیست با دفتر ماهنامه شهرسبز تماس گرفته و حقیقت ماجرا را جویا می شدید.

  2. اساساً توضیحاتی که بنده نوشته ام به درخواست مدیر مسئول محترم شهرسبز و برای انتشار در همان نشریه صورت گرفته است.

  3. اشتباه صورت گرفته نیز از آنجا ناشی شده که مدیر مسئول نشریه مذکور در ایام انتشار نشریه به واسطه ی برعهده داشتن مسئولیت نظارت بر انتخابات استان کهکیلویه و بویر احمد در کازرون حضور نداشته و تمامی اشکالات به وجود آمده توسط مسئول اجرایی نشریه صورت گرفته است لذا بنا شده است که نسبت به اصلاح اشکالات مذکور در شماره ی آینده اقدام کرده و توضیحات لازم را ارائه کنند.

  4. انشاءالله قبل از تبدیل مقاله ی «از کازرون تا دشت ارژن» به کتاب؛ ویرایش جدید آن در معرض دید کاربران محترم قرار خواهد گرفت تا چنانچه نکاتی به ذهن خوانندگان محترم در جهت اصلاح یا تکمیل مطالب می رسد اینجانب را مرهون راهنمایی های خویش قرار دهند.

  5. علی رغم آنکه مقاله ی منتشر شده در شهرسبز چنانکه گفته شد دارای نواقصی است لکن اینجانب منتظر شنیدن اشکالات همان مقاله از نگاه حضرتعالی و سایر همشهریان عزیز می باشم. برای این کار کافی است در قسمت نظرات وبلاگ توحید (www.Touhid.blogfa.com) یا از طریق ایمیل بنده (sanati.reza@gmail.com) نظرات اصلاحی خود را در اختیار اینجانب قرار دهید.

  بازهم از توجه شما متشکرم

  رضا صنعتی

  (لطفاً این توضیحات را در پست مستقلی منعکس کنید.)
  ۲۳ فروردين ۸۷ ، ۱۷:۲۸ نقل از بابونه -3
  با عر ض سلام خدمت جنابعالی و آرزوی توفیق

  در پاسخ با اظهارات شما یادآوری چند نکته ضروری است :

  1- وبلاگ بابونه بیشتر منتظر پاسخ ماهنامه ی شهر سبز بود که چرا در این نشریه امانتداری نشده است . به هر حال در این رابطه مدیر مسئول محترم شهرسبز نیز مسئول می باشد چه در کازرون بوده باشد و چه در جای دیگر و حتما جنابعالی از قانون مطبوعات در این مورد اطلاع دارید . باز هم تاکید می شود که ماهنامه ی شهر سبز مرتکب سه خطا شده است : یعنی هم مطلب را به نام خود و ستاد افتتاح جاده مصادره کرده ، هم علی رغم اعلام وصول متن جدید ، تغییری در متن اولیه ایجاد نکرده ! و هم بدون هماهنگی با نویسنده ی مطلب عنوان جعلی «پرونده ای برای جاده» برای مقاله انتخاب کرده است .

  2- چنانچه توضیحاتی که جنابعالی نوشته اید برای انتشار در همان نشریه صورت گرفته است ، نباید آن را در وبلاگ توحید درج می کردید چرا که در پایین صفحه ی این وبلاگ چنین نوشته شده است : استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است و وبلاگ بابونه بر این اساس اقدام کرده و منبع خبر خود را در این مورد ذکر کرده است .

  3- در رابطه با نقد مقاله ی جنابعالی ، پس از آنکه ویرایش جدید و یا توضیحات جنابعالی چاپ شد ، در صورت امکان از جانب وبلاگ بابونه برخی از مطالب مقاله ی شما مورد نقد قرار خواهد گرفت .

  موفق باشید – مدیر وبلاگ بابونه
  باسلام و تشکر از انعکاس پاسخ اینجانب
  برادر گرامی! بنده به وبلاگ بابونه اشکال نکرده ام که چرا مطالب مرا نقل کرده اید بلکه اشکال اینجانب تنها به ایراد تردید بابونه نسبت به ادعای بنده مبنی بر نگارش مقاله ی مذکور بوده است. آنجا که نوشته اید: «اکنون این سوال پیش می آید که پرونده ای برای جاده متعلق به کیست؟! تحریریه ی شهر سبز و ستاد افتتاح یا رضا صنعتی. چنانچه ادعای آقای رضا صنعتی درست باشد(!!!)...» بنده نیز بر اساس تردیدی که شما ایجاد کرده بودید توضیحات خود را ارائه کردم.
  بازهم از توجه شما متشکرم.
  رضا صنعتی
  ۲۳ فروردين ۸۷ ، ۱۷:۳۰ نقل از بابونه-4
  باور بابونه نیز این بوده است که ادعای جنابعالی درست است ولی از این جهت که هر دو مطلب (مطلب شهر سبز و متن وبلاگ شما) به طور عمومی انعکاس داشت وبلاگ بابونه نیز این سوال را علنی مطرح کرده است .
  با تشکر از نظر شما .
  یه روز یه نفر یه مشکلی براش پیش می‌ یاد برا همین نمی تونه کار مهمی که باید انجام بشه رو خودش انجام بده، ماشینشو می ده به یکی از آشناهاش که رانندگیش بد نبوده ولی گواهینامه نداشته تا بره اون کارو براش انجام بده. او هم از روی غفلت با ماشین این بابا می‌زنه به ماشین یکی دیگه و ماشین نفر دوم رو داغون می کنه! اونی که ماشینش داغون می شه هم باید می رفته سر یه قرار مهم و بخاطر همین تصادف نمی تونه به قرارش برسه بعد برا اینکه علت نرسیدن به قرارش رو توضیح بده جریان تصادف رو تعریف می کنه.
  در این میون یه نفر که از صاحب ماشین اول خیلی خوشش نمی یومده و فکر می کرده که صاحب ماشین خودش راننده بوده از ماجرا باخبر می شه برا همین لحن دلسوزانه ای به خودش می گیره و هر جا می ره، می گه: «اگه این اتفاق افتاده باشه! معلوم می شه که این بابا اصلا رانندگی بلد نیست! اصلا نمی دونم چرا به اینطور آدما گواهینامه رانندگی می دن؟ حالا تکلیف اونی که مقصر نبوده و ماشینش داغون شده چی می شه و...»
  راننده ای که توی تصادف ضرر کرده مطلع می شه که این آقا داره به صاحب ماشین بد و بی راه می گه برا همین می ره محل کارش و بهش می گه: «بابا! اولا: اونی که تو فکر می کنی راننده نبوده! دوما: یکی از آشناهاش راننده بوده! سوما: از من هم معذرت خواهی کرده و قرار شده خسارات منو جبران کنه پس این همه بد و بی راه به او نگو!»
  ...
  ...
  این آقا که حسابی ضایع شده یه کم فکر می کنه بعد می گه: حالا اونی که راننده بوده گواهینامه داشته؟!
  او هم جواب می ده: نه!
  می گه: «دیدی حق با من بود و این آدم، آدم درستی نیست؟! اگه آدم درستی بود ماشینشو نمی داد به کسی که گواهینامه نداره! او قانونا مقصره! اصلا تو چرا نرفتی سراغ پلیس؟! از این گذشته حالا که خواستی مسأله رو بین خودتون حلش کنید چرا خبرشو پخش کردی تا من بخوام درباره صاحب ماشین موضع بگیرم؟! خودت می رفتی خسارتتو ازش می گرفتی صداشم در نمی آوردی! اصلا ببینم تو کجا می خواستی بری که اون بهت زد؟ شاید کار تو هم مشکل داشته!»
  این بابا می گه من هم می خواستم از فلان مسیر برم سر یه قرار مهم اما بعد تصمیم گرفتم از یه مسیر دیگه برم که یهو تصادف کردم. حالا این کجاش اشکال داره؟!
  اونم جواب می ده: حالا هر وقت مسیر دوم را کامل رفتی اون وقت اگه شد بهت می گم اشکالش چیه!!!
  نتیجه اخلاقی: تحت هر شرایطی حق با مغازه داره!

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">