توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

رضا صنعتی هستم؛ متولد 1357، اهل کازرون فارس
در اینجا آثار و نوشته‌های خود را منتشر می‌کنم. امید که هم مورد استفادۀ شما و هم توشه‌ای برای آخرتم باشد.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

گفتمان مصباح

يكشنبه, ۹ تیر ۱۳۸۷، ۱۰:۲۶ ق.ظ

گفتمان مصباح

«گفتمانِ مصباح» گزارشی گویا و روشنگر درباره سوابق مبارزاتی و مواضع فکری، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی آیت ‏الله مصباح یزدی از سال‏های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان نهمین دور از انتخابات ریاست جمهوری در سال 1384 است.

نویسنده تمام بحث‌ها و چالش‌های مربوط به آیت‌الله مصباح یزدی در بازه‌ی زمانی مذکور را به گونه‌ای در این کتاب گزارش کرده است که خواننده به راحتی می‌تواند نسبت به این چالش‌های با اطلاع از مواضع طرفین به قضاوتی آگاهانه بنشیند.

فصل اول این کتاب نگاهی گذرا به زندگانی علمی و معنوی آیت‌الله مصباح دارد. در فصل دوم این کتاب به دوران مبارزاتی انقلابی و نقش آیت‌الله مصباح در این مبارزات پرداخته شده است.

برخی از مباحث فصل دوم کتاب عبارتند از: اتهام فرار و سرخوردی از مبارزه، نقد سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین محتشمی‌پور، اتهام مخالفت با تحریم جشن نیمه‌ی شعبان، اتهام مخالفت با تشکیل حکومت اسلامی و...

در این فصل همچنین گوشه‌هایی از سوابق مبارزاتی آیت‌الله مصباح از زبان وی یا مرتبطین با ایشان نقل شده است.

فصل سوم این کتاب به گزارش فعالیت‌های آیت‌الله مصباح از پیروزی انقلاب اسلامی تا دوم خرداد 1376 پرداخته شده است. در این فصل نیز پس از نقل مواضع مخالفان آیت‌الله مصباح، به مباحثی همچون آیت‌الله مصباح و دفاع مقدس، حمایت‌های امام خمینی از فعالیت‌های علمی آیت‌الله مصباح، حضور فعال آیت‌الله مصباح در انقلاب فرهنگی و دفاع تئوریک از نظام مقدس جمهوری اسلام، مناظره با جریان‌های منحرف فکری و... پرداخته شده است.

فصل چهارم این کتاب با عنوان «آیت اللَّه مصباح، دکتر شریعتی و شهید بهشتی» به بیان نظرات آیت‌الله مصباح درباره‌ی دکتر شریعتی و روابط آیت‌الله مصباح با شهید بهشتی می‌پردازد. در این فصل انتقادات آیت‌الله مصباح از دکتر شریعتی و دلایل نطری این انتقادات با صراحت کامل بیان شده است. فصل چهارم از جمله فصل‌های خواندنی کتاب است.

فصل پنجم این کتاب اما طولانی‌ترین و چالشی‌ترین فصل کتاب است. این فصل که عنوان مناظره را به خود اختصاص داده است، 18 موضوع را در بر می‌گیرد که در هر یک از این موضوعات به گزارش نزاعی علمی، فرهنگی، سیاسی و یا اقتصادی میان آیت‏اللَّه مصباح و گروه‏ها یا شخصیت‏های دیگر پرداخته شده است.

عناوین این هجده موضوع عبارتند از: آیت‌الله مصباح و مسئله‌ی آزادی، آیت‌الله مصباح و درجه‌بندی شهروندان، آیت‌الله مصباح و اتهام تئوری‌پردازی خشونت، آیت‌الله مصباح و مخالفت با تساهل و تسامح،  وضعیت فرهنگی جامعه از زمان خلقت حضرت آدم(ع) تاکنون، آیت‌الله مصباح و قرائت‌های مختلف از دین، آیت‌الله مصباح و مناظره با دکتر سروش، آیت‌الله مصباح و نظریه‌ی ولایت مطلقه‌ی فقیه، آیت‌الله مصباح، مردم‌سالاری و جمهوری اسلامی، ماجرای چمدان دلار سیا، داستان کاریکاتور روزنامه‌ی آزاد و تحصن حوزه‌ی علمیه‌ی قم، عملکرد فرهنگی دولت خاتمی و مناظره با عطاء‌الله مهاجرانی، آیت‌الله مصباح و مخالفت با شعار ایران برای همه‌ی ایرانیان، ماجرای تحصیل‌کردگان و مخالفت با اجرای حدود اسلامی، آیت‌الله مصباح و لزوم اجرای حکم اعدام آغاجری، ماجرای رشوه‌ی 500 میلیون دلاری برای خرید مسئولان، ماجرای رباخواری نظام جمهوری اسلامی!، آیت‌الله مصباح و نهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری.

نویسنده در تمام این موضوعات ضمن روایت بحث‌ها و چالش‌های پیش‌ آمده میان آیت‌الله مصباح و مخالفان ایشان در هر یک از موضوعات مذکور به نقل و تبیین این مواضع پرداخته است. وی‌ در پیش‌گفتار کتاب می‌نویسد: «تلاش نویسنده بر آن بوده است که به روایت‌گری وقایع اکتفا کند اما گاهی در متن یا پاورقی کتاب به داوری و بیان نظرات خود نیز پرداخته است.»

فصل ششم کتاب به «آیت‌الله مصباح از نگاه مقام معظم رهبری» اختصاص یافته است. در فصل هفتم نیز که به ضمایم کتاب اختصاص یافته است به معرفی آثاری که تاکنون از آیت‌الله مصباح منتشر شده و نیز ارائه‌ی لیستی بلند از مقالاتی که در فاصله‌ی سالهای 1377 تا پایان سال 1384 درباره‌ی آیت‌الله مصباح در مطبوعات منتشر شده است، اختصاص یافته است. در اواخر کتاب نیز نمونه‌هایی از تصاویر اسناد مبارزات انقلابی آیت‌الله مصباح ارائه شده است.

این کتاب به قلم رضا صنعتی نوشته شده و توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی انتشار یافته است.

نویسنده در پیش‌گفتار کتاب می‌نویسد: «پیش از این، کتاب دیگری با عنوان «مصباح دوستان» به قلم اینجانب منتشر شد لکن با توجه به نیازی که در تکمیل مباحث و رفع نواقص آن احساس می‏شد، به تکمیل و بازنویسی کتاب مذکور پرداختم که نتیجه کار، هم از نظر جامعیت، تنوع، حجم و فصل‏بندی مباحث و هم از نظر نوع پردازش مطالب تفاوت‏های بسیاری کرد، اما به دلیل بروز پاره‌ای اختلافات با طرف قرارداد قبلی، بنابر این شد که دیگر کتابی با عنوان مصباح دوستان منتشر نشده و عنوان دیگری بر این مجموعه نهاده شود که در نهایت گفتمان مصباح به عنوان نام جدید کتاب انتخاب شد.» وی همچنین درباره برخی ویژگی‌های این اثر نوشته است: «مراحل مختلف نگارش این مجموعه قریب به چهار سال به طول انجامیده و برای نگارش آن، بیش از 1100 مقاله و خبر در نقد سخنان آیت‏اللَّه مصباح، مورد مطالعه قرار گرفته است که با حذف موارد مشابه به برخی از آنها در متن و یا پاورقی کتاب استناد شده است.» وی درباره‌ی تلاش خود برای مستند بودن این کتاب نیز چنین می‌نویسد: «معتقدم؛ دخل و تصرف در مواضع شخصیت‏ها (به هر انگیزه‏ای) خود مصداقی از تحریف و دست بردن در اسناد تاریخی است لذا تلاش کرده‏ام تا مهم‏ترین مواضع ایشان را در فاصله زمانی مذکور - بدون دخل و تصرف- در این کتاب نقل کنم. در مواردی برای حصول اطمینان از صحت و سقم اخبار نقل شده از سخنرانی‏های آیت‏الله مصباح در نشریات، به نوار سخنرانی ایشان مراجعه شده و عین عبارات وی آورده شده است. این کتاب مشتمل بر 1448 پاورقی به عنوان آدرس و یا توضیح مطالبِ بیان شده است و برای آشنایی بیشتر خوانندگان با فضای سیاسی و مطبوعاتی آن زمان، بیش از 50 صفحه از این کتاب نیز به تصاویری از روزنامه‏ها، متناسب با مطالب کتاب در صفحات داخلی اختصاص یافته است.»

ما نیز مطالعه‌ی این کتاب را به خوانندگان عزیز توصیه می‌کنیم.

«گفتمان مصباح» در قطع وزیری و در 1136 صفحه منتشر شده است.

مشخصات کتاب
نام کتاب: گفتمان مصباح

نویسنده: رضا صنعتی

ناشر: انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

چاپ و صحافی: چاپخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تاریخ انتشار: تابستان 1387          

نوبت انتشار: اول / تیر ماه 1387

شمارگان: 2000 جلد     

تعداد صفحات: 1136 صفحه 

قطع: وزیری

جلد: گالینگور  

قیمت: 10 هزار تومان 

 

روش تهیه کتاب                    

دفتر فروش: تلفن  / فاکس 22211174-021(پیام‌گیر شبانه روزی)

شماره حساب:  جاری 30590226 نزد بانک رفاه کارگران شعبه تجریش به نام انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی و حساب جام به شماره 38489067 نزد بانک ملت شعبه‌ی پل رومی

 

نظرات  (۴)

۰۴ تیر ۹۳ ، ۱۶:۰۱ سید محمود شکوهی
سلام
اینکه کتاب هاشمی در سال 88 را در مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ نکردید آیا علت خاصی داشته؟؟؟منظورم اینه که آیا مخالفت کردن با شما؟؟؟
انتشارات سلمان فارسی فقط کتاب های شما رو چاپ می کنه؟
باتشکر
پاسخ:
با سلام
کتاب را برای انتشار به مرکز اسناد ارائه نکردم تا نوبت به تصمیم گیری آنها برسد.
انتشارات سلمان فارسی کتاب‌های دیگر را نیز منتشر می‌کند.
موفق باشید.
سلام
ایا این متن درست است؟

1-حضرت آیت‌الله مصباح یزدی: «دیشب‌ یکی‌ از دوستان‌ حاضر در جلسه‌ نقل‌ کرد؛ قبل‌ از برگزاری‌ مرحلۀ‌ اول‌ انتخابات‌ به‌ محضر یکی‌ از علمای‌ اهواز رسیدم‌. ایشان‌ گفت‌: نگران‌ نباشید، احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور می‌شود. ایشان‌ گفته‌ بود که‌ شخصی‌ شب‌ بیست‌ و سوم‌ ماه‌ رمضان‌ در حال‌ أحیاء پیش‌ از نیمۀ‌ شب‌ به‌ خواب‌ می‌رود. در خواب‌ به‌ او ندا می‌شود که‌ بلند شو برای‌ احمدی‌نژاد دعا کن‌، وجود مقدس‌ ولی‌عصر (عج‌) دارند برای‌ احمدی‌نژاد دعا می‌کنند. می‌گوید من‌ حتی‌ اسم‌ احمدی‌نژاد را نشنیده‌ بودم‌ و اصلاً او را نمی‌شناختم‌! خود ایشان‌ نیز در تاریخ‌ دهم دی‌ماه‌ قاطعانه‌ گفته‌ بود که‌ من‌ رئیس‌‌جمهور خواهم‌ شد. کسانی‌ با او شوخی‌ می‌کردند که‌ این‌ چه‌ حرفی‌ است‌ می‌زنی‌؟ چه‌ کسی‌ به‌ تو رأی‌ می‌دهد؟ چه‌ کسی‌ تو را می‌شناسد؟ گفته‌ است‌ این‌ قول‌ یادتان‌ باشد، امروز 10 /10 /83 است‌، من‌ رئیس‌‌جمهور خواهم‌ شد! حالا خواب‌ دیده‌ یا کسی‌ به‌ او گفته‌ است‌ من‌ نمی‌دانم‌!» (گفتمان مصباح، رضا صنعتی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص883)

ایشان در اولین‌ دیدار خود با احمدی‌نژاد پس‌ از انتخابات‌ ریاست‌‌جمهوری‌ خطاب به وی گفتند:

«خدای‌ متعال‌ را شاکریم‌ که‌ زمینۀ‌ انتخاب‌ چنین‌ شخصیتی‌ برای‌ این‌ دورۀ‌ خاص‌ از انقلاب‌ را فراهم‌ کرد و آیندگان‌ به‌ این‌ نتیجه‌ خواهند رسید که‌ انتخاب‌، مشحون‌ به‌ کرامات‌ و معجزات‌ بود و از این‌ رو توفیق‌ شکر این‌ نعمت‌ را از خداوند خواستاریم‌. عنایات‌ حضرت‌ ولی‌عصر(عج‌) یار ملت‌ ایران‌ بود که‌ به‌ چنین‌ موفقیتی‌ دست‌ یافت‌ و تلقی‌ ما این‌ است‌ که‌ این‌ نفخۀ‌ الهی‌ که‌ در این‌ زمان‌ در جامعۀ‌ ما دمیده‌ شده‌ و آثارش‌ در علاقۀ‌ بیشتر مردم‌ به‌ دین‌ و اندیشه‌های‌ اسلامی‌ ظهور یافته‌، مرتبه‌ای‌ از مراتب‌ چیزی‌ است‌ که‌ در زمان‌ پیامبر اسلام(ص) تحقق‌ پیدا کرد و ان‌شاءالله مرتبۀ‌ کاملش‌ در زمان‌ ظهور حضرت‌ ولی‌عصر(عج‌) تحقق‌ خواهد یافت‌». (همان، ص881)


منتظر پاسخ هستم
پاسخ:
با سلام
بله! جملات بالا را آیت الله مصباح بیان کرده‌اند.
منبع جملات فوق در کتاب گفتمان مصباح (گزارش مواضع آیت الله مصباح) ذکر شده است.
موفق باشید

نقل قول اولی ناقص است. آقای مصباح بعدش گفتند که این سخن رو که خواب دیدن و از این جور چیزا ، مایل نیستن که نقل کنن. بخاطر بار منفی که داره


پاسخ:
نقل قول اول عیناً در هفته نامه پرتو (وابسته به موسسه آیت الله مصباح) منتشر شده است! اضافات مورد نظر شما نیز در آنها وجود ندارد.
۱۴ بهمن ۹۶ ، ۱۹:۲۱ حمیدرضا عسکری راد
سلام. بنده کتاب هاشمی در سال 88 شما را تهیه کردم و استفاده کردم ولی خیلی علاقه داشتم که کتاب گفتمان مصباح رو هم داشته باشم لکن هیچ جایی پیدا نکردم. می خواستم بپرسم خود شما نسخه ای از اون ندارید که به من بدهید و یا فایل اون را؟ هزینه اش هم هر چقدر باشه می دهم. خیلی ممنون. 
پاسخ:
سلام. تاکنون دو چاپ از این کتاب منتشر شده است. تمام نسخه های چاپ دوم نیز به فروش رفته تاکنون ناشر اقدامی برای چاپ سوم انجام نداده است. شما می توانید با انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی تماس بگیرید تا لااقل از وجود متقاضی مطلع باشند. با تشکر.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">