توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

توحید .:. آثار و مقالات رضا صنعتی

رضا صنعتی هستم؛ متولد 1357، اهل کازرون فارس
در اینجا آثار و نوشته‌های خود را منتشر می‌کنم. امید که هم مورد استفادۀ شما و هم توشه‌ای برای آخرتم باشد.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

از این پس هر از چند گاهی به برخی از پرسش‌های مذهبی پاسخ خواهیم گفت. همچنین تلاش داریم تا آنجا که ممکن است پاسخ پرسش‌ها را کوتاه و مختصر بدهیم. اینک به عنوان اولین پرسش، سئوال یکی از برادران دانشجو که قبلاً در قسمت نظرات همین وبلاگ مطرح و پاسخ داده شده بود را انتخاب کردم:

***

سئوال: چرا اقلیت‌های مذهبی در ایران باید حجاب داشته باشند آنها که مسلمان نیستند؟ اگر پاسخ شما این است که 90 درصد ایران مسلمان هستند و آنها هم باید رعایت کنند و قانون کشور است، خب! در فرانسه هم 90 درصد افراد غیر مسلمان هستند و منع حجاب هم قانون آن کشور است و مسلمانان در آنجا اقلیت هستند؟

جواب: حجاب از الزامات دین اسلام است و لذا کسی را نمی‌توان ملزم کرد که به واجبات دین خود عمل نکند اما بی‌حجابی نه از واجبات سایر ادیان است و نه اینکه محجبه بودن برای آنها حرام شده است تا الزام کردن آنها به رعایت حجاب در کشور اسلامی (به وسیله وضع قوانین بشری) بر خلاف تعالیم دینی آنها باشد. بر این اساس اگر چیزی واقعاْ در دین مسیح حرام شده باشد کشور اسلامی ایران، مسیحیان موجود در ایران را ملزم به انجام آن فعل حرام ‌نمی‌کند همچنان‌که اگر چیزی بر اساس تعالیم آنها واجب باشد قوانین ما آنها را مجبور به ترک آن واجب ‌نمی‌کند.

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۸۷/۰۷/۲۹

نظرات  (۷)

این نظر شخصی ودینی شماست نظر اقلیتهای دینی این فکر میکنم نباشدزیرا بر اساس قوانین کشورهای اروپایی تظاهر بیک فکر دینی است که ممنوع می باشد درست است از نظر ما غلط است فکر می کنم این حجابی که ما به زور به شهروندانی خصوصا تهرانی اعمال می کنیم ابرو خانمای با حجاب را می برییم در لبنان وبقیه کشورهای اسلامی مثل مالزی واندونزی وغیره حجاب خیلی بهتر وراحتر استدوست عزیز! ما دقیقاً قوانین برخی کشورهای اروپایی را زیر سئوال برده‌ایم و آنها باید پاسخگوی رفتار ضد اسلامی خود باشند. در آن کشورها تظاهر به هر فکر دینی ممنوع نیست به عنوان مثال در همان کشورها معابد و مساجد علناً فعال هستند. رفتار آن کشورها حتی با اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر (که ادعای التزام به آنرا درند) مخالف است زیرا بر اساس این اعلامیه هر کس در عمل به دستورات دینی خود آزاد است.
با سلام . هرچند توجیه جنابعالی در باره ی بی حجابی در خارج را نپذیرفتم اما سوال من این است که الزام به حجاب در کشور را که بعضا با توسل به زور و ضرب و شتم و هتاکی به دختران جوان تو ام میباشد را بر اساس چه ملاک و معیاری ارزیابی میکنید و آیا آنرا جایز میدانید یا خیر ؟ تا آنجا که من از آیات قرآن برداشت کرده ام توصیه به حجاب که از آن به وجوب حجاب یاد میشود حتی منجر به کیفر اخروی هم نمیگردد چه رسد به اینکه فردی یا حکومتی برای آن مجازات دنیوی برقرار کند یا اقدام به هتک حرمت افراد نماید .برداشت شما درباره‌ی گناه عدم رعایت حجاب آن هم در محیط علنی جامعه و نوع عقوبت آن کاملاً اشتباه است. قوانین اسلامی را می‌بایست به صورت یک مجموعه دید. قرآن و سنت در کنار یکدیگر هستند و اجتهاد وسیله‌ی برداشت از این دو منبع برای بیان حکم خداوند است.
اسلام برخلاف بسیاری از مکاتب رایج تنها یک مکتب و سلیقه‌ی فردی نیست بلکه یک دین اجتماعی نیز می‌باشد که ادعای توانایی اداره‌ی جامعه را دارد. اگر بی‌حجابی مثل شکم‌پرستی بود که گناه و ضرر آن تنها متوجه فرد گناهکار می‌شد دلیلی نداشت که با وضع مقررات اجتماعی با آن برخورد شود اما ضرر بی‌حجابی تنها متوجه شخص گناهکار نیست بلکه این گناه باعث آلودگی اجتماع و ترویج بی‌بند و باری‌های اخلاقی نیز می‌شود لذا وظیفه‌ی اجتماعی مسلمانان امر به معروف و نهی از منکر بدحجابان است لکن هیچ کس حق ندارد خودسرانه مرحله‌ی سوم امر به معروف و نهی منکر (برخورد فیزیکی با افرادی که علناً گناه می‌کنند) را انجام دهد و این وظیفه تنها بر عهده‌ی مراجع قانونی (مثل نیروی انتظامی و قوه‌ی قضاییه) گذاشته شده است. مراجع قانونی نیز می‌بایست در برخورد با گناه مرحله به مرحله عمل کنند و اگر نیاز به تعزیر مجرمین است پس از حکم قاضی و مطابق با قانون باشد. به هر حال هیچ کس برخوردهای غیرقانونی را (به فرضی که اتفاق افتاده باشد) تأیید نمی‌کند.
سلام
آیا پیامبر هم اینکار را کرد؟-علی چطور؟
این سوال را فقط جهت اطلاع خودم می پرسم نه رد فرمایشات شما.
اگر پاسخ بفرمایید ممنون میشم.پرسش شما به عنوان بیان مصادیقی از رفتار پیامبر اسلام(ص) و یا امیرالمؤمنین علی(ع) در مورد برخورد با افرادی که پوشش شرعی را رعایت نمی‌کردند نیاز به بررسی تاریخی دارد که متأسفانه بنده تاکنون این بررسی را انجام نداده‌ام اما از برخی روایات حساسیت فراوان پیامبر اسلام(ص) و امیرالمؤمنین علی (ع) نسبت به این قبیل موضوعات برداشت می‌شود.
در اینجا چند نکته قابل تذکر است:
1. برخورد با اشخاصی که حدود شرعی پوشش را رعایت نمی‌کنند از قواعد کلی اسلام همچون لزوم صیانت جامعه از گناه علنی در محیط اجتماع، لزوم برخورد با مفسدین و اصل امر به معروف و نهی از منکر برداشت می‌شود.
2. مسلمین در صدر اسلام پس از نزول آیه‌ی «حجاب» پوشش اسلامی را رعایت می‌کردند
3. پوشش‌های زننده‌ای که بعضاً در جامعه‌ مشاهده می‌شود از اختصاصات عصر و زمان ما و ارمغان نوظهور فرهنگ غربی است و الا این میزان از برهنگی و پوشش‌های مهیّج در عصر زمان پیامبر اسلام (ص) و ائمه‌ی اطهار(ع) حتی در میان کفار باب نبوده است و سابقه‌ی طولانی ندارد.
۲۰ بهمن ۸۷ ، ۱۲:۱۰ من یعنی صفا
اینهم یک جور سفسته است ....
قانون گذاران کشور های دیگر، قوانین کشور خود را بر مبنای واجبات دینی تعین نمی کنند، بلکه بر اساس صلاح دید و شرا یط روز جامعه قانون گذاری میکنند، چون دائیه حکومت دینی ندارند و دللیی نمیبینند که از دریچه دید شما به موضوع نگاه کنند بنابراین همانقدر که اجرای واجبات دینی درایران مهم است ، پیروی از اجرای قانون مصوب در آن کشور ها برای حفظ قوام جامعه آنها بسیار مهم است.
اگر 90 درصد مردم یک کشور فکر میکنند که حجاب به قوام جامعه آنها صدمه میزند ، همانطور که اقلیت هادر ایران بخاطر قانون حجاب را رعایت میکنند. مسلمانان محجبه هم باید قوانین جاری در کشور های دیگر را مراعات کنند تا بتواند از تمام مزایایی که به خاطرش در آن کشور زندگی میکنند بهره وند شوند ، در غیر این صورت چرا یک کشور اسلامی را برای سکونت انتخاب نمیکنند؟برادر عزیز! ما نگفتیم آنها قوانین کشور خود را باید بر اساس دین ما تنظیم کنند اما انتظار داریم که مانع مسلمانان ساکن در آن کشورها برای عمل به واجبات دینشان نشوند. همچنان که کشور ما مانع از عمل اقلیت‌های دینی به واجبات دینشان نمی‌شود.
برادر عزیز! آنها از نفوذ اسلام می ترسند و برای جلوگیری از حجاب انگیزه‌های سیاسی دارند و الا رعایت حجاب حتی به قوام فرهنگی و اجتماعی جامعه‌ی آنها نیز کمک خواهد کرد. علاوه بر این هیچ‌گاه 90 درصد مردم آن کشورها نیز به مجبور کردن مسلمانان به مخالفت با دستورات اسلام رای نداده‌اند.
رفتار کشورهای اروپایی در اجبار مسلمانان به مخالفت با دستورات دینی خود مخالف صریح اعلامیه جهانی حقوق بشر هم هست چون طبق این اعلامیه هرکس در عمل به دین خود آزاد است. اما لزوم رعایت حجاب برای غیر مسلمانان هیچ مخالفتی با دستورات دینی آنها ندارد
با سلام
آیا فقط در ایران مسلمان داریم؟ یعنی شما بهتر از بقیه کشورها اسلام را می شناسید؟! برای اطلاعتان در هیچ کشور مسلمانی حجاب اجبار نیست. البته در بعضی شهرهای مذهبی مانند مکه و مدینه اجباریست ولی نه در همه شهرها.
کدام کشور مسلمان را می شناسید که حجاب اجباری باشد؟
بعلاوه شما می فرمایید حجاب در دین اسلام اجباری است .خوب چرا در مملکت اجباری است؟ مگر همه در ایران مسلمانند؟
مگر نگفته اند لا اکراه فی الدین!
چرا باید اجبار باشد بر حجاب؟! می خواهیم با زور افراد را وارد بهشت کنیم؟!!!

سعی کنید اگر می خواهید با منطق حرف بزنید منطقتان را همه قبول کنند نه اینکه بگوییم چون در دین ما اجباریست همه باید بپذیرند!دوست عزیز! در فهم مسایل اسلامی رای اکثریت ملاک نیست بلکه ما مبانی مکتبی خود را داریم و دیگر کشورها هم مبانی خودشان را.
امتیاز ما بر سایر کشورهای اسلامی این است که کشورمان بر اساس فقه شیعی اداره می‌شود و بزرگ‌ترین مرجع دینی ما همان بالاترین مرجع سیاسی کشور است و این مساله ما را در عمل به تعالیم اسلام پیشگام کرده است.
آیه‌ی «لااکراه فی‌ الدین» مربوط به مجبور کردن کفار به پذیرش اسلام است نه الزام مسلمانان به رعایت قوانین دینشان اما خداوند متعال در آیه 36 از سوره مبارکه‌ی احزاب می‌فرمایند: «وَ ما کانَ لِمؤْمِن وَ لا مؤْمِنَةٍ إِذا قَضَى اللَّه وَ رَسوله أَمْراً أَنْ یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرهِم: وقتی خداوند و رسول او امری می‌کنند هیچ گونه اختیاری برای هیچ زن و مرد مسلمانی در مخالفت با آن امر وجود ندارد.»
بخشی از پاسخ پرسش شما را در ضمن پاسخ سئوالات دیگر عزیزان داده‌ام.
استدلال کاملا مخدوش است. سوال اینست که آیا هر چه در دین واجب شمرده شده دولت اسلامی میتواند آنرا برای مردم تکلیف کند؟پس هر کس که نماز نمی خواند هم مجازات کنین؟دوم اینکه الزامی بودن حجاب برای غیر مسلمانان از کدام قاعده شرعی می آید؟
این درست است که هرچه در دین حرام یا مذموم اعلام شده لزوماً ممنوعیت قانونی ندارد و همچنین تمام آنچه واجب شده الزام قانونی ندارد. آری برخی از امور گناه است اما جرم نیست اما تمام گناهانی که از جنبه‌ی فردی خارج شده و سلامت جامعه را تهدید می‌کند جرم نیز محسوب می‌شود. عدم رعایت پوشش اسلامی تنها جنبه‌ی فردی و شخصی نداشته بلکه باعث آلوده شدن فضای فرهنگی جامعه و گسترس فساد و فحشا می‌شود لذا دولت اسلامی می‌توان با مرتکبین به این گناه برخورد کند.
الزامی بودن حجاب برای غیر مسلمان‌ها نیز از احکام حکومتی اسلام است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">